Blanka přeruší trat na Kladno. Bude to už 20. dubna?

27. 3. 2009 – 7.58 | 513x

zdroj: prazsky.denik.cz/zpravy_region/vyluka-na-trati-kladnopraha-ma-zacit 26. 3. 2009 18:02

Praha – České dráhy chtějí výluku odložit na prázdniny, Metrostav je proti. Jedná se i o provizorní zastávce v blízkosti Dejvické.
Autor: Lukáš Marek
foto: NEDOJEDOU. Blanka má totiž přednost. A tak se mohou cestující na trati z Kladna do Prahy těšit na nové atrakce.
Autor: DENÍK/Martin Divíšek

Tisíce cestujících na trase Kladno – Praha-Masarykovo nádraží začínají být hodně nervózní. Nikdo jim totiž zatím s určitostí neřekl, odkdy začne platit výluka, která jim hodně zkomplikuje dopravu za prací či do školy.

Posledním známým termínem je 20. duben, jak to potvrdil Deníku Miroslav Rajchart z dopravního odboru magistrátu. „Na tomto termínu jsme se dohodli i s ostatními zúčastněnými stranami,“ sdělil.

Dráhy termín neznají

Jenže například České dráhy ještě o žádném přesném termínu nevědí. „My musíme počkat, až dostaneme přesnou informaci o termínu, tu zatím nemáme, takže nemůžeme ani našim cestujícím předat zprávu o chystané výluce,“ vysvětlil Petr Šťáhlavský, mluvčí ČD.

Termín zatím nemůže potvrdit ani Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). „Konečný termín má potvrdit ministerstvo dopravy. To zatím stále analyzuje, jak velký zásah do dopravy bude výluka mít a zda není možné ji přesunout na léto, jak si přejí například České dráhy,“ vysvětlil mluvčí SŽDC Pavel Halla.

Zastávka Gymnasijní

Pavel Halla dále sdělil, že i samotná SŽDC už by potřebovala znát konečné rozhodnutí, aby mohla požádat o stavební povolení na zřízení provizorní vlakové zastávky Gymnasijní. Ta je totiž zhruba tři minuty chůze od stanice metra Dejvická a dalších spojů na Vítězném náměstí. V opačném případě by totiž cestující museli vystoupit už na nádraží ve Veleslavíně, což je o několik set metrů dále od centra.

„Pokud bude fungovat zastávka Gymnasijní, nemusela by být v podstatě žádná další náhradní doprava, lidé by se pouze přesunuli k metru, tramvajím či autobusům,“ doplnil Pavel Halla.

Dráhy chtějí výluku odložit

České dráhy chtěly výluku odložit až na letní prázdniny, protože v tu dobu cestuje mnohem méně lidí. „Z výluky máme opravdu obavy, bude se týkat tisíců cestujících. Proto se snažíme posunutí termínu vyjednat, o velkých prázdninách bude na trase jezdit mnohem méně osob, zejména studentů. Nicméně je nám samozřejmě jasné, že je výluka nevyhnutelná,“ řekl Deníku mluvčí ČD Ondřej Kubala.

Podobně se vyjádřil i středočeský hejtman David Rath (ČSSD), který také apeloval na posunutí výluky otevřeným dopisem.

Metrostav je proti

Jenže o odložení nechce slyšet společnost Metrostav, která potřebuje výluku, aby mohla v oblasti zastávky Hradčanská pokračovat se stavbou tunelového komplexu Blanka. „Zatím jsme dohodnuti na duben. Posun akce pro nás není vhodný. Stavba komplexu by se zdržela. V současné době už totiž nemůžeme pracovat jinde a za pár měsíců se na místo vrátit,“ vysvětlil mluvčí Metrostavu František Polák.

Už nyní zaměstnanci společnosti pracují v oblasti stanice Hradčanská blízko u kolejí, z důvodu bezpečnosti zde proto bude nutné přerušit provoz vlakové dopravy.

„Dalším důvodem budou práce na mostu ve Svatovítské ulici, kde vede Buštěhradská dráha. Most zde budeme rozšiřovat, ale také musíme jít pod mostem do hloubky pět metrů, kde budeme zpevňovat základy. V podstatě zde budeme připravovat podmínky pro budoucí rychlodráhu na Kladno, takže výluka není jen v našem zájmu,“ vysvětlil Polák.

zdroj: prazsky.denik.cz/zpravy_region/vyluka-na-trati-kladnopraha-ma-zacit 26. 3. 2009 18:02

Diskuze a komentáře k článku jsou možné ve fóru.

pridej.cz Přidej na fungu.cz Přidat odkaz na Bookmarky.cz