26

Re: Místo na disku - úpravy galerie

Vzal jsem jednu fotku, zmenšoval ji na velikosti odstupňované po 1 px a ukládal se stejným stupněm jpeg komprese. Nejvyšší komprese vycházela pro fotky dělitelné vodorovně i svisle 8. Ale ty rozdíly byly v řádu promile, nicméně náhodně to nevypadalo. Je to nejspíš dáno tím, že necelý blok na okraji snímku nemá všechny koeficienty vygenerované z fotky, takže jejich posloupnost je méně "hladká" resp. se liší od posloupnosti u předešlých bloků.
Mnohem větší zlepšení (5 až 10%) dělalo použití progresivního kódování, kdy se frekvenční koeficienty seřadí nejdřív podle frekvence a pak podle pozice bloku, čímž se jejich posloupnost více vyhladí a bezeztrátová fáze komprese je účinnější. To by zdejší galerii pomohlo víc.
Každopádně rozměry jako 1000*563 mi subjektivně připadají "nečisté", než třeba 1024*576, dekadická čísla v počítači nemaj co dělat :-)

Thumbs up Thumbs down

27

Re: Místo na disku - úpravy galerie

Jaký JPEG algoritmus (progresivní, sekvenční) GD používá nevím. Oni jsou dokonce čtyři. Kvůli subjektivnímu pocitu to přegenerovávat nebudem. Disková úspora těch zmenšenin je, jak jsem zjistil zanedbatelná. Nejvíce místa zaplňuje archiv kamer. Jak už jsem psal přes 500MB denně. To do budoucna vyřešíme novým diskem.

b:~/album-www$ du -sh albums/ cache/
118G    albums/
3,4G    cache/

V celém albu je 118GB fotek a zmenšeniny zabírají 3,4GB. To číslo  není konečné, protože jsem nedávno cache smazal. Takže pro fotky, které se od té doby neprohlížely, zmenšeniny nejsou vygenerované. Ty se generují při prvním prohlížení. To ovšem neplatí pro nově přidavaná alba.

Takže poté, co zjistím, že se do servru vejde další disk, tak bude problém vyřešen.

Thumbs up Thumbs down

28

Re: Místo na disku - úpravy galerie

Martin napsal:

Videa v archivu nějak nejedou.Po kliknutí se objeví
http://mo.ttnz.cz/kamery/archiv/malovan … deo_20.avi

Nějak to zapadlo.Jsou nějaké novinky v řešení?

Thumbs up Thumbs down

29

Re: Místo na disku - úpravy galerie

Martin napsal:
Martin napsal:

Videa v archivu nějak nejedou.Po kliknutí se objeví
http://mo.ttnz.cz/kamery/archiv/malovan … deo_20.avi

Nějak to zapadlo.Jsou nějaké novinky v řešení?

Videa už fungují (kromě Hradčanské).

Thumbs up Thumbs down

30

Re: Místo na disku - úpravy galerie

horal napsal:
Martin napsal:
Martin napsal:

Videa v archivu nějak nejedou.Po kliknutí se objeví
http://mo.ttnz.cz/kamery/archiv/malovan … deo_20.avi

Nějak to zapadlo.Jsou nějaké novinky v řešení?

Videa už fungují (kromě Hradčanské).

Děkuji za dobrou zprávu.Mám to místo večerníčku smile

Thumbs up Thumbs down

31

Re: Místo na disku - úpravy galerie

Mosquit napsal:

Prostě dodělat nějakou jednoduchou Javu nebo nevím co, aby to zároveň nějak nezpomalovalo, ale kromě nynějšího způsobu to umožňovalo přechod na další foto/stránku i běžnými kurzorovými šipkami na klávesnici.

horal testuje nové prohlížení galerie
spustí se přes náhled, název je odkaz na původní zobrazení
zobrazují se zmenšeniny 1000 x 1000px
lze procházet šipkama i klikáním na kraje fotek
nevýhoda: lze prolistovat jen aktuání stránku - zvětšíme počet náhledů na stránku, ale na kolik? zkušebně 40

např. moje fotosměs prosinec http://ttnz.cz/kasme/v/ostatni/kasme/smes/0912/
nebo Malovanka květen 2005 http://ttnz.cz/mo/album/v/stavby/silnic … ka/200505/


Co vy na to? smile

32

Re: Místo na disku - úpravy galerie

Já jsem spokojen.

33

Re: Místo na disku - úpravy galerie

Jak se z toho rozklikne originál?

Thumbs up Thumbs down

34

Re: Místo na disku - úpravy galerie

P_V napsal:

Jak se z toho rozklikne originál?

na stránce náhledů klikneš na "název fotky" a pak už jako dřív sad tzn. na fotku nebo na odkaz vpravo nahoře

35

Re: Místo na disku - úpravy galerie

jojo, lightbox(nebo nějaký jeho klon) jen tak dál, já jsem "za"

Thumbs up Thumbs down

36

Re: Místo na disku - úpravy galerie

Mne to prijde dobre :-)

Thumbs up Thumbs down

37

Re: Místo na disku - úpravy galerie

Síce pekné, ale pre mňa nepoužiteľné - u veľkej časti si prezerám foto v pôvodnej veľkosti...

Thumbs up Thumbs down

38

Re: Místo na disku - úpravy galerie

Abych vyjádřil svůj názor, mně osobně to vyhovuje po staru - právě kvůli zobrazení plné velikosti. Ale musím přiznat, že listování pomocí šipek na klávesnici je fajn.
A přidat odkaz na původní velikost jednotlivých fotek přímo na to nové javové zobrazení, to už bych si asi vymýšlel hodně, co? smile

Thumbs up Thumbs down

39

Re: Místo na disku - úpravy galerie

problém s lightboxem(nebo tím co tam je, všechno to je na jedno kopyto) je ten, že se to tam právě nedá dostat tak jednoduše, hezky se tam dostane prev,next a popisek, ale odkaz.. to uz by se v tom clovek musel hoodne pohrabat

Thumbs up Thumbs down

40

Re: Místo na disku - úpravy galerie

To je ako s každým iným podobným riešení, je to len o ochote "modovať" štandardné riešenie.
Google pri hľadaní "lightbox full size link" vyhodí pár riešení. Osobne zatiaľ skúsenosť nemám.

Thumbs up Thumbs down

41

Re: Místo na disku - úpravy galerie

byly aplikovány změny v zobrazení na všechna alba

shrnutí:
nové zobrazení se spustí přes náhled, název je odkaz na původní zobrazení
zobrazují se zmenšeniny 1000 x 1000px (kromě alba pano Hradčanská, kde zmenšeniny nejsou - nevýhoda, že šipkou se neposuneme po slepenici, ale přeskočíme na další...)
lze procházet šipkama i klikáním na kraje fotek
nevýhoda: lze prolistovat jen aktuání stránku - byl zvětšen počet náhledů na stránku na 40


tak piště zkušenosti smile

42 Naposledy upravil: Sco (10.12. 2009 12.22)

Re: Místo na disku - úpravy galerie

Asi Vas zklamu, ale me to tedy vubec nevyhovuje. Mam rozliseni jen 1024x768 a musim tedy zurive scrollovat doprava i dolu. Nemel jsem nervy ani na prohlidnuti vsech novych fotek sad Chjo.
Ale dekuji za zachovani i stare verze, hlavne ji neruste!

Thumbs up Thumbs down

43 Naposledy upravil: anasazi (10.12. 2009 14.45)

Re: Místo na disku - úpravy galerie

Mě se to na monitor vejde, takže počer náhledů na stránce i velikost obrázků ok. Jen mi chybí oproti původní galerii, že si nemohu dát plné rozlišení (u slepenic z Malovanky to je 8876x3059), takže nemůžu zkoumat některé detaily, o kterých jsme tu pak diskutovali. Takže nakonec stejně občas klikám na původní odkazy.

Je třeba nejen stavět nové, ale i zachraňovat staré kostelsedlec.cz

44

Re: Místo na disku - úpravy galerie

Sco napsal:

Asi Vas zklamu, ale me to tedy vubec nevyhovuje. Mam rozliseni jen 1024x768 a musim tedy zurive scrollovat doprava i dolu. Nemel jsem nervy ani na prohlidnuti vsech novych fotek sad Chjo.
Ale dekuji za zachovani i stare verze, hlavne ji neruste!

Drtivá většina prohlížečů už má dneska svůj vlastní zoom, takže si lze zmenšit celou stránku. Prohlížím si místní fotky obvykle na 4 různých počítačích, z toho jeden má 1024x768 a druhej 1024x600. Na obou si to v Opeře nebo IE zmenším a vejde se to tam, jen je pak umění se strefit na ten zmenšený text "další" ;o)

Thumbs up Thumbs down

45

Re: Místo na disku - úpravy galerie

Některé tyhle javascriptové galerie obrázek samy zmenší podle velikosti okna, pokud je malé. Například u Jirky na rychnovinkách. Možná se to tady dá někde zapnout.

Thumbs up Thumbs down

46 Naposledy upravil: Mar3ek (10.12. 2009 20.38)

Re: Místo na disku - úpravy galerie

bohužel se připojuji k těm kterým to nevyhovuje :-(  používám 2PC a 5alb vedle sebe by nebylo špatné pokud bych nemusel posouvat doprava, a ikdyž si v prohlížeči zmenším...tak náhledy jsou moc malé a..... tak to není ono :-(

Thumbs up Thumbs down

47

Re: Místo na disku - úpravy galerie

jen takovej nápad:
co upravit vodorovný počet alb z 5 na 4 ? už by se to i na monitor vešlo v některých případech :-)

Thumbs up Thumbs down

48

Re: Místo na disku - úpravy galerie

jen aby nezapadly plus hlasy - nová galerii mi velmi vyhovuje

Thumbs up Thumbs down

49

Re: Místo na disku - úpravy galerie

já jsem také celkem spokojen smile Ale je dobré, že funguje i původní verze smile

hlavně ty šipečky smile

ještě to doladíme...

50

Re: Místo na disku - úpravy galerie

Připojuji se k poděkování.

Thumbs up Thumbs down