1 Naposledy upravil: kasme (19.11. 2009 20.49)

Re: Místo na disku - úpravy galerie

vzhledem k rozpoutání diskuse na jiné téma, téma přejmenováno smile

Thumbs up Thumbs down

2

Re: Místo na disku - úpravy galerie

Od včerejška nefungují videa z kamer.Může s tím někdo něco prosím udělat?

Thumbs up Thumbs down

3

Re: Místo na disku - úpravy galerie

No, jak už tu některí naznačovali, trochu se nám nedostává místa na disku a nejjednodušší i rychlé řešení bylo smazat videa smile - ty se daj zase vytvořit...

řešíme na jakou velikost nastavit rozměry fotek v galerii, některé jsou zbytečně veliké... momentálně je max rozměr 3000 x 3000 px
slepenice budem řešit zvlášť

některé z fotek můžem klidně smazat, jejich informační hodnota je pryč... smile

uvítáme připomínky, náměty smile

4 Naposledy upravil: P_V (18.11. 2009 21.55)

Re: Místo na disku - úpravy galerie

1) Fotky jsou ke stažení v několika velikostech. Co třeba ty menší velikosti zrušit? Třeba zrovna to foto týdne co máš v signatuře, má čtyři verze. Podle mě stačí jen dvě verze - o něco méně než na celou obrazovku, a plná na kochání detaily. Teď ještě určit jak velká má být ta první verze...
2) Jestli se ty zmenšeniny generují a cachují automaticky a ne jednorázově při nahrání fotky, tak průběžně mazat. Ideálně podle data posledního zobrazení.
3) Uložené fotky projet skriptem co je převede na progressive JPEG, bez ztráty kvality, a to samé dělat při nově nahraných fotkách. Ušetří se asi 5 - 10% místa. Např. jpegtran -progressive -copy all

Thumbs up Thumbs down

5 Naposledy upravil: Derilin (18.11. 2009 22.19)

Re: Místo na disku - úpravy galerie

Hraní si s kompresí o pár procent a podobně, je dost krátkodobý řešení.
Nešlo by koupit disk? 500GB disk je dneska za babku, minimalně ve srovnání s tím co dohromady nechaváme občas v hospodě ;-)  nebo ve srovnání s kamerou.

PS. nevim teda jak je tenhle server/web hostovanej

Thumbs up Thumbs down

6

Re: Místo na disku - úpravy galerie

1) Ohledně galerie - musím přiznat, že prohlížení velkých fotek (ale i normálních) není ve stávající galerii zrovna moc pohodlné... nešlo by s tím něco udělat? Stále hledám tlačítko "next" nebo při velké fotce se to celé strašně roztáhne a stejně pak komplikovaně hledám, co jsem hledal.
2) Disk mohu pomoci sehnat. 1 TB disk dnes vyjde pod 1500 Kč.
3) Mohu poskytnout pár GB na fotky na mém hostingu ale to asi moc nepomůže.
4) Mohu poskytnout pár stovek GB na fotky na mém domácím diskovém poli. Nezaručuji 100% přístupnost a upload je jen 1,5 Mbps.

7

Re: Místo na disku - úpravy galerie

Verze uz nebudou. Bude 1000x1000 nahled a original. Jde o to se dohodnout, jak velky original. Zatim jsem zkusmo dal 3000x3000 nebo 4MB. Nejvíce místa zabírají velké originály. 12MB fotka na webu nemá smysl. Místo teď už je. Ještě musím vymyslet co s archivem kamer. Ono je to denně skoro 200MB. Na prohlížení fotek je nejlepší prezentace. Chápu, že odklikat x desítek fotek přes dalsi je otrava. Prijde mi, ze zatim je skoda archiv kamer mazat, takze casem treba udelame neco s diskem.

Thumbs up Thumbs down

8

Re: Místo na disku - úpravy galerie

Už před delší dobou jsem navrhoval upravit v galerii funkcionalitu "Next" na "šipka doprava" což by tyhle problémy s prohížením vyřešilo. Ne však s místem na disku.

Thumbs up Thumbs down

9

Re: Místo na disku - úpravy galerie

U většího snímku je třeba scrollovat vodorovně i svisle a to je problém. Fotka je zároveň klikacím odkaz na jinou verzi, takže se nedá stisknout střední myšítko - to v tom případě rozklikne tu větší verzi, místo zapnutí scrollovacího režimu.
Navrhoval bych zrušit to, že celá fotka je klikací odkaz na jinou verzi. Ideálně by pravá půlka fotky na kliknutí levým tlačítkem fungovala jako Next, a levá půlka jako Previous. Odkazy na jinou verzi by zůstaly tam kde jsou, ale ne jako dropdownlist (o další klikání navíc), ale jako seznam linků, podobně jako je teď Plná verze.
To odchytávání kláves kurzoru taky není špatný nápad.

Thumbs up Thumbs down

10

Re: Místo na disku - úpravy galerie

P_V: Přesně takto bych si to představoval. Otázkou je, zda to Galerie umí nebo zda se bude muset do ní něco doprogramovat.

11

Re: Místo na disku - úpravy galerie

Ad max. rozlišení - osobně si myslím, že nejchytřejší je, když galerie zobrazuje rozlišení pro obrazovku tedy cca 1024x768 a pouhý jednoduchý klik na tento obrázek je odkazem na přímo obrázek v nejvyšším možném rozlišení - nejlépe v novém okně/tabu - všechny browsery umožňují jednoduše měnit zobrazení takovéhoto obrázku a detailu ...

Thumbs up Thumbs down

12

Re: Místo na disku - úpravy galerie

Mosquit napsal:

Už před delší dobou jsem navrhoval upravit v galerii funkcionalitu "Next" na "šipka doprava" což by tyhle problémy s prohížením vyřešilo. Ne však s místem na disku.

Jak upravit? Kde navrhoval?

Thumbs up Thumbs down

13

Re: Místo na disku - úpravy galerie

Tady.
http://mo.ttnz.cz/forum/viewtopic.php?pid=5387#p5387

Prostě dodělat nějakou jednoduchou Javu nebo nevím co, aby to zároveň nějak nezpomalovalo, ale kromě nynějšího způsobu to umožňovalo přechod na další foto/stránku i běžnými kurzorovými šipkami na klávesnici.

Thumbs up Thumbs down

14

Re: Místo na disku - úpravy galerie

K Mosquitovi se připojuji i já. Mají to tak třeba na českýchdálnicích a je to moc fajn smile)

Thumbs up Thumbs down

15

Re: Místo na disku - úpravy galerie

horal napsal:

Verze uz nebudou. Bude 1000x1000 nahled a original. Jde o to se dohodnout, jak velky original. Zatim jsem zkusmo dal 3000x3000 nebo 4MB. Nejvíce místa zabírají velké originály. 12MB fotka na webu nemá smysl. Místo teď už je. Ještě musím vymyslet co s archivem kamer. Ono je to denně skoro 200MB. Na prohlížení fotek je nejlepší prezentace. Chápu, že odklikat x desítek fotek přes dalsi je otrava. Prijde mi, ze zatim je skoda archiv kamer mazat, takze casem treba udelame neco s diskem.

Tak oprava, archiv kamer je denne bez videi cca 560MB.

Thumbs up Thumbs down

16

Re: Místo na disku - úpravy galerie

shrnutí:
výchozí nastavení galerie:
- náhledy ponechány 240px
- zmenšenina 1000px
- plný rozměr fotky bez omezení
- velikost omezena na 3MB, větší fotka by se měla zmenšit při uploadu a snad se moc nepokazí...
- některá alba byla zmenšena...
- trošku jsme se v tom vrtali, tak snad jsme někde něco nepo... smile

náměty ohledně prohlížení galerie budou prozkoumány...

horal provede průzkum serveru a zjistí možnost přidání disku (1TB cca 1600,-)

videa v archivu jsou zase dostupná, jen nechodí odkaz "dnešní video" na http://mo.ttnz.cz/kamery/

pomalu bysme si měli připravit nějakou tu kačku na další kameru (y) na SAT 2B
pozice č. 1 - dole na tom černém plechu - bude potřeba nějakej "stativ" smile http://ttnz.cz/mo/album/v/stavby/silnic … 1.JPG.html
pozice č. 2 - vlevo vedle stávající kamery Myslbekova http://ttnz.cz/mo/album/v/stavby/silnic … h.jpg.html
celkové panorama http://ttnz.cz/mo/album/v/stavby/silnic … h.jpg.html
uvidíme, co na to Eurovia smile

17

Re: Místo na disku - úpravy galerie

No myslím, že až se bude dělat v tomhle úseku, tak bude volná kamera z Malovanky...

Thumbs up Thumbs down

18

Re: Místo na disku - úpravy galerie

Prosil bych o pěkně "kulatý" limit na velikost snímků, např. 1024x1024... váš JPEG enkodér vám poděkuje! :-)

Thumbs up Thumbs down

19

Re: Místo na disku - úpravy galerie

Videa v archivu nějak nejedou.Po kliknutí se objeví
http://mo.ttnz.cz/kamery/archiv/malovan … deo_20.avi

Thumbs up Thumbs down

20

Re: Místo na disku - úpravy galerie

P_V napsal:

Prosil bych o pěkně "kulatý" limit na velikost snímků, např. 1024x1024... váš JPEG enkodér vám poděkuje! :-)

Asi blbý dotaz, ale ono na určitou velikost z libovolné se zmenšuje nějak lépe?

Thumbs up Thumbs down

21

Re: Místo na disku - úpravy galerie

horal napsal:
P_V napsal:

Prosil bych o pěkně "kulatý" limit na velikost snímků, např. 1024x1024... váš JPEG enkodér vám poděkuje! :-)

Asi blbý dotaz, ale ono na určitou velikost z libovolné se zmenšuje nějak lépe?

JPEGu je to jedno, ten jede po blocích 8x8 pixelu.

Thumbs up Thumbs down

22

Re: Místo na disku - úpravy galerie

Derilin napsal:
horal napsal:
P_V napsal:

Prosil bych o pěkně "kulatý" limit na velikost snímků, např. 1024x1024... váš JPEG enkodér vám poděkuje! :-)

Asi blbý dotaz, ale ono na určitou velikost z libovolné se zmenšuje nějak lépe?

JPEGu je to jedno, ten jede po blocích 8x8 pixelu.

Takže nejlepší je zvolit mocninu 2 a když to nejde, tak aspoň násobek 8 smile

Thumbs up Thumbs down

23

Re: Místo na disku - úpravy galerie

MP napsal:
Derilin napsal:
horal napsal:

Asi blbý dotaz, ale ono na určitou velikost z libovolné se zmenšuje nějak lépe?

JPEGu je to jedno, ten jede po blocích 8x8 pixelu.

Takže nejlepší je zvolit mocninu 2 a když to nejde, tak aspoň násobek 8 smile

A to něčemu pomůže?

Thumbs up Thumbs down

24 Naposledy upravil: P_V (20.11. 2009 19.08)

Re: Místo na disku - úpravy galerie

Jsou to takové standardní rozměry tahle čísla co obsahují co nejméně jiných dělitelů než 2, k vidění na monitorech, projektorech, v přednastavení grafických programů... Pokud jpg vyjde na celistvý počet bloků ve vodorovném i svislém směru, je komprese nejúčinnější co do velikosti souboru ku počtu pixelů. Právě jsem si to vyzkoušel.
No ale těch 1000 bude taky dobrých...

Thumbs up Thumbs down

25

Re: Místo na disku - úpravy galerie

P_V napsal:

Pokud jpg vyjde na celistvý počet bloků ve vodorovném i svislém směru, je komprese nejúčinnější co do velikosti souboru ku počtu pixelů. Právě jsem si to vyzkoušel.

Já vím že už je to trochu off-topic, ale tohle by mě zajímalo ;-)
Rozdíl v kompresi, v závislosti na tom jestli je to čistá mocnina 2, nebo násobek malých čísel, není žádný. Závislost na tom jestli je to násobek 8 nebo ne, musí být u obrázku okolo 1000x1000px max. 1-2%.

Thumbs up Thumbs down