1

Téma: Cyklostezky - provoz, cyklomýto...

andy, když jsou ty cyklostezky a cyklolávky tak drahé - tu nejdražší za sto milionů v Praze 9 měl na starosti zastupitel za ekoteroristy , tedy "důvěryhodný" a "nezkorumpovaný", tahle přes Vltavu stojí půlku  - měl by MHMPzavést cyklomýto ! smile

Thumbs up −1 Thumbs down

2

Re: Cyklostezky - provoz, cyklomýto...

obr napsal:

...měl by MHMPzavést cyklomýto ! smile

No jasně a nejlépe elektronické, každej si to přidělá povinně na helmu a bude to big_smile

Thumbs up Thumbs down

3

Re: Cyklostezky - provoz, cyklomýto...

Mě by to ani nevadilo, kdyby to podpořilo rozvoj cyklistiky v Praze tak bych do toho šel smile

Thumbs up Thumbs down

4

Re: Cyklostezky - provoz, cyklomýto...

obr napsal:

měl by MHMPzavést cyklomýto ! smile

Tak o bych se milerád vrátil na normální silnici. Už takhle je to brutální opruz se vymotat někam po cyklostezce mezi bruslařema, dětma, mámama s kočárkem a občasnými pejskaři. Na silnici je jenom smrad (s vymírajícím druhem starých aut navíc čím dál menší) a nemusím se bát, že někoho každou chvíli srazím, protože nepředpokládatelně změní směr...

Thumbs up Thumbs down

5

Re: Cyklostezky - provoz, cyklomýto...

cyklostezky - tak jako se postupně vychovávali chodci na silnicích, tak je třeba vychovat lidi k chování na cyklostezce. 
Především, aby si lidé zažili nějaká pravidla, tak je zveřejňovat kde to jde a taky kontrolovat dodržování.
Například co nejvíce více cedulí/vodorovného značení s pravidly, jako třeba směr jízdy, zákaz chodců atd.

Thumbs up Thumbs down

6

Re: Cyklostezky - provoz, cyklomýto...

Cyklomyto (pokud nejde o mosty ci tunely, kde plati i ostatni) nikde ve svete neni (asi proto, ze je to nebetycna ptakovina wink Ale treba ve Svycarsku maji cosi jako povinne ruceni pro kolo, ktere stoji nejakou stovku rocne.

Thumbs up Thumbs down

7

Re: Cyklostezky - provoz, cyklomýto...

ptákovinami a nesmysly za "ekologii" ekoteroristi zatížili lidstvo už dost (solární panely, biopaliva, atd.atd.).
Koneckonců vrchní ekoteroristi lítají soukromými tryskáči a jezdí v SUV autech, takže cyklomýto by zase platili hlavně ti ostatní... sad . Mimochodem jaké emise CO2 a metanu má cyklista smile

V našich současných podmínkách je cyklomýto opravdu nesmysl a ptákovina, taky jsem to napsal se smajlíkem, ale dříve u nás a ve světě se mýto za mosty či tunely běžně platilo a platí, třeba i chodci.

Thumbs up Thumbs down

8

Re: Cyklostezky - provoz, cyklomýto...

obr napsal:

cyklostezky - tak jako se postupně vychovávali chodci na silnicích, tak je třeba vychovat lidi k chování na cyklostezce. 
Především, aby si lidé zažili nějaká pravidla, tak je zveřejňovat kde to jde a taky kontrolovat dodržování.
Například co nejvíce více cedulí/vodorovného značení s pravidly, jako třeba směr jízdy, zákaz chodců atd.

A co třeba ještě omezenou rychlost s úsekovým měřením? Obrovský problém (teda alespoň jak to vidím já) je snaha na cyklostezku (kolikrát ještě kombinovanou s chodníkem) veškeré možné samohyby pohybující se od cca 4 km/h přes babku s taškou na řidítkách sunoucí se rychlostí 10 - 15 km/h až po cyklisty jedoucí někam dál a pohybující se po rovině rychlostí kolem 40 km/h. A to je prostě dost nebezpečné. Takže třeba mě nezbývá než většinu "cyklostezek" ignorovat, protože se tam prostě nevykličkuju...

Thumbs up Thumbs down

9

Re: Cyklostezky - provoz, cyklomýto...

Ano, řekl bych že se jedná o páteřní A2 ? Kus po ní jezdím do práce, ráno je to volné, potkávám jen ostatní dopravní cyklisty. Při cestě z práce už docela zasekané převážně rekreantama smile  Ostatní cyklostezky jsou docela průjezdné, třeba taková A23 ke Krčskému lesu je OK.

Thumbs up Thumbs down

10

Re: Cyklostezky - provoz, cyklomýto...

Obře, máte jistě vhled, tak mi řekněte, co na té stezce (tak, jak byla zrealizována) bylo předražené. Vážně by mě to zajímalo.

Jinak pokud dělá v Praze modal split cyklo nějaké jedno procento, tak by do něj mělo město sypat jedno procento investičních prostředků na dopravní stavby. Což, pokud mne paměť na pražské rozpočty neklame, je zhruba 200 Mkč ročně. Letos je k dispozici 25, plus nějaké přicmrndávky v údržbě apod (ale to se v zásadě nepočítá do investic).

Takže když vy chcete mýto pro kola, tak já bych požadoval přidělování investic z městského rozpočtu pro cyklo odpovídající podílu cyklistické dopravy.

11

Re: Cyklostezky - provoz, cyklomýto...

vratislave já nikde nepíšu, že cyklostezky jsou předražené, protože nemám páru, co se vlastně platilo. Ale píšu, že jsou drahé. A taky nepíšu, že chci cyklomýto.
Pokud byste střízlivě uvažoval, tak cyklostezky jsou určitě zpříjemněním prostředí, pokud jsou třeba na Ladronce (v zimě úprava pro lyže/běžky) nebo na Vítkově nebo náplavce Vltavy atd.  Jako řešení dopravy - leda tak pro těch pár set či tisíc cyklistů a pár týdnů v roce. Představa, že tady bude Amsterdam nebo kdysi Peking - co v únoru ? Jako sport či zábava to jistě ano, ale pak ne v ulicích, kde jezdí doprava. Ty pásy vedle aut jsou jen nebezpečné a opruz pro auta i cyklisty.
Kolik je podíl cyklodopravy v roce ? A co podíl chodců, jistě je celoročně největší, což nejdříve spravit chodníky...

Thumbs up Thumbs down

12

Re: Cyklostezky - provoz, cyklomýto...

obr napsal:

Ty pásy vedle aut jsou jen nebezpečné a opruz pro auta i cyklisty.

Ty pásy na kraji silnice (mezi jízdním pruhem a parkováním) jsou velmi příjemné a to jak když jedu na kole, tak i když jedu autem - mohu se celkem spolehnout, že budu mít místo na svojí jízdu (pokud si tedy někdo nevyloží cyklopruh jako místo pro parkování v druhé řadě).

Thumbs up +1 Thumbs down

13

Re: Cyklostezky - provoz, cyklomýto...

Ad cyklopruhy: Souhlas s Kubajsu.

Thumbs up Thumbs down

14

Re: Cyklostezky - provoz, cyklomýto...

Obr: Ok, to je rozumně podaný skeptický názor.
Jistěže nejsme Amsterodam nebo Kodaň, kultura užívání veřejného prostoru je zde dost jiná a taky je to na podobě města znát - myslím v tom horším smyslu. Přesto odhaduju, že na nějakých 10% podílu cyklo v létě (a 5% v zimě) se to dotáhnout dá. Za asi největší překážku nepovažuju v Praze členitý reliéf, ale značně rozvolněnou zástavbu oddělenou velkými prolukami. Kopce se dají zvládnout díky elektrokolům. Ale dojižďková vzdálenost pod 5 km je v Praze spíš vzácností. Tak velké dojížďkové vzdálenosti se dají časem zkrátit asi jen dost pomalu změnou urbanistické struktury města (a okolních sprawlů), což ale vyžaduje vhodnou koncepci a padesát let ;-) .
Cyklistická doprava se tedy nikdy nestane stejně silnou jako veřejná, individuální nebo pěší, dovede jí a ale v řadě případů vhodně doplnit, a nabízí další způsob využívání města. Hypotetických 10% cyklo může odčerpat stejně z IAD i VHD (které mají každá kolem 30%, takže odčerpání může být v řádu 15%), lze tedy předpokládat jednak nižší výdaje na provoz veřejné dopravy, jednak až o 15% slabší provoz IAD. No a to všechno za ne zas tak velké peníze, protože i přes výstřelky typu Rokytka (čerstvý článek zde: http://doprava.praha-mesto.cz/default.a … 1005242712 ) je cyklistická infrastruktura velmi levná, prostorově nenáročná (a navíc ještě víceúčelová, jak potvrdí každý milovník inlinů :-) ).
Podpora cyklistiky má smysl z řady dalších důvodů (zdravotních, životního prostředí ve městě apod). A třeba i proto, že je to nejméně náročná forma individuální dopravy. Cyklistika rozšiřuje svobodu dostat se k cíli individuálně i na ty, kdo by auto používat nemohli, a i tam, kde se autem technicky všichni prostě nevejdou.

Ještě k podílu cyklodopravy. Teď mám zpracované výsledky sčítání v centru města, čísla mě příjemně překvapila. Denní odhad průjezdu křižovatkou u Národního divadla (kde pro cyklisty není vůbec nic) je asi 1400 ks. Zkoušel jsem z toho sčítání odhadnout podíly plus mínus na centrálním kordonu a vychází mi minimálně 5000 jen v městském centru. Když se k tomu připočtou místní cesty nebo trasy, které se centru vyhýbají, tak z toho to 1-2% dopravní cyklistiky docela vylézá.

15

Re: Cyklostezky - provoz, cyklomýto...

vratislave něco pro vás smile

http://tn.nova.cz/magazin/hobby/volnyca … yhyba.html

Cyklistika je nejoblíbenější česká zábava. Ale půlka národa nejraději nedělá nic.
Sporty, které nejčastěji provozují obyvatelé České republiky, jsou cyklistika a cykloturistika následované plaváním a turistikou. Polovina Čechů se ale za poslední půl rok žádnému druhu sportu nevěnovala. Vyplývá to z výsledků šetření mezi 7477 respondenty, o kterém informovala Simona Bachledová z agentury Median.

Za aktivní sportovce se nepovažuje 40,5 procenta mužů a 51,9 procenta žen, kteří se za posledních šest měsíců nevěnovali žádnému druhu sportu. Alespoň jednou za týden si na sportování našlo čas 22 procent mužů a 16 procent žen. Každý den pak sportovalo 1,6 procenta mužů a 0,5 procenta žen.

Nejoblíbenější sportovní disciplínou Čechů je cyklistika a cykloturistika, jíž dává přednost 27,1 procenta respondentů, kteří se sportu věnují aktivně. Druhé místo patří plavání s 23,2 procenta a třetí příčku obsadila turistika s 19,9 procenta. Dále následuje bowling (15,6 procenta) a fotbal (13,7 procenta).

Průzkum se uskutečnil v období od září loňského roku do letošního března; respondenty reprezentativního šetření byli lidé ve věku od 12 do 79 let.

Thumbs up Thumbs down

16

Re: Cyklostezky - provoz, cyklomýto...

Tohle mě dneska rozesmálo, vypadá to, že někdo na náplavce chtěl vyznačit směr na "vodní cyklostezku" smile

http://squish225.rajce.idnes.cz/nastenka/#P1020382.jpg

Thumbs up Thumbs down

17

Re: Cyklostezky - provoz, cyklomýto...

Systém pujčování kol Homeport v Karlíně upgraduje

http://www.homeportbike.cz/karlin/

v průběhu první poloviny měsíce dubna 2011 bude probíhat kompletní výměna systému Homeport v Karlíně, původní stanice i jízdní kola budou nahrazena zcela novými, omluvte prosím dočasnou nedostupnost služeb

Thumbs up Thumbs down

18

Re: Cyklostezky - provoz, cyklomýto...

taky jsem v sobotu projel Kbely, HP a ČM

http://ttnz.cz/mo/album/v/stavby/silnic … ly/111001/

http://ttnz.cz/mo/album/v/stavby/silnic … cm/111001/

19

Re: Cyklostezky - provoz, cyklomýto...

Obnovilo se vodorovné značení u cyklostezky vedoucí podél Botiče, přejezd v ulici Na Slupi dostal červený "koberec", červeně se taky kobercuje u podjezdu pod železniční tratí.

Thumbs up Thumbs down

20

Re: Cyklostezky - provoz, cyklomýto...

Ještě fotky:

http://squish225.rajce.idnes.cz/Botic

Thumbs up Thumbs down