1

Téma: Podzemní objekty - kryty

Dovolil jsem si vytvořit nové téma

Brusnice - kopule na bastionu

Thumbs up Thumbs down

2

Re: Podzemní objekty - kryty

Strejda napsal:

Nevíte někdo co je tohle? Příliš dobové mi to nepřijde.

Kdyby to byylo u nás v pohraničí, řekl bych kulometné hnízdo. Podobné stavby jsou u nás na každém kopečku. Šlo o ochranu státní hranice z r. 1938, která byla stejně nakonec k prdu. Ale jestli se podobná stavba mohla dostat až k Pražskýmu hradu, to si neodvážím tipnout.

Je třeba nejen stavět nové, ale i zachraňovat staré kostelsedlec.cz

3

Re: Podzemní objekty - kryty

Strejda napsal:

Nevíte někdo co je tohle? Příliš dobové mi to nepřijde.

Snažil jsem se to najít - nejpravděpodobnější mi přijde, že to je něco jako větrání a vlez do šachty dolů do kasemat. Na dobovou obranou stavbu je to moc daleko od hrany bastionu a na doplněk 20. stol. to zase moc čouhá ven.

Thumbs up Thumbs down

4

Re: Podzemní objekty - kryty

Strejda napsal:

Nevíte někdo co je tohle? Příliš dobové mi to nepřijde.

Co to je, nevím, ale podobné bunkry jsou k vidění i na Karlovském svahu do Nuselského údolí (já jsem si všiml třech) a viděl jsem to i jinde po Praze. Taky bych rád věděl, co to je.

Thumbs up Thumbs down

5 Naposledy upravil: obr (17.11. 2010 19.33)

Re: Podzemní objekty - kryty

na Folimance je podzemní objekt CO, tady to bude něco taky takového.

viz http://www.fortifikace.net/pov_kryty_mo … manka.html

nebo tohle ?? http://www.nautilus.cz/kryt.html (prezidentský kryt)

Thumbs up Thumbs down

6 Naposledy upravil: nets (17.11. 2010 22.29)

Re: Podzemní objekty - kryty

Jde o nouzový východ, kopule kryje cca 15-20m hlubokou šachtu. Dolů se dá slézt po kramlích zabetonovaných do obvodové zdi. Na dně je průlez do místnosti cca 3x3m. Z ní (musí se sejít pár schodů) dále vedou klasické malé tlakotěsné dvěře. Tyto dvěře ustí do široké chodby "aktivního" komplexu (čisto, osvětleno - ale nepotkali jsme tam živáčka, nikde žádné kamery), který se rozkládá pod bastiony směrem na jih (pod Strahov, kde je součástí podzemní nemocnice). Dále vedou některé chodby směrem k hradu a MOČR. Hlavní vstup je z druhé strany bastionu (krásně vidět z tramvaje směrem z centra na Pohořelec).

Další vstupy jsou na jih od Bělohorské - ze západní straně bastionu vpravo od Vaníčkovi ulice ve Směru nahoru ke stadionu. Jde o několik zamřížovaných - značně zrezlých - železných dveří (v pravidelných odstupech Z strany zmíněného bastionu). Za každými jsou další tlakotěsné dvěře.

Bych si nafackoval, když si vzpomenu kam všude jsme lezli jako základní školou povinní hajzlíci! big_smile Každopádně s trochou opatrnosti se tam šlo bez problému procházet - na každém druhém rohu byly velice podrobné mapy jednotlivých sekcí.

Upozorňuji, že je to nějakých 13let - doby se změnili a zabezpečovací technika taktéž - znovu by mě tam nikdo nedostal! Už tenkrát jsem měl v některých okamžicích problém se zachováním čistoty spodního prádla big_smile:D:D

Thumbs up +3 Thumbs down

7

Re: Podzemní objekty - kryty

Děkuji za podrobný popis, o to víc mě to tam láká se vydat na návštěvu smile smile smile

Thumbs up Thumbs down

8

Re: Podzemní objekty - kryty

jannnn napsal:

Děkuji za podrobný popis, o to víc mě to tam láká se vydat na návštěvu smile smile smile

Proč jsem takovou reakci čekal?! big_smile Upozorňuji, že ty kramle byly dost zrezlé už před těmi 13 lety. A dál, než k těm tlakovým dveřím se bez "speciálního" vybavení asi nedostanete. Z této strany samozřejmě nebyly "kliky" ale pouze 8hrany - s běžnou gola sadou neuspějete (tenkrát pomohl důvěřivý dědeček se soustruhem a svářečkou big_smile)! Max použít hodně "čínskou" sadu a využít její nekvalitnosti, ale je přitom moc velký kravál.

Kopule byla tenkrát oblíbenou noclehárnou bezdomovců. A průlez do zmíněné místnosti byl spíš na plížení (na dně šachty bylo tak 1,5metru odpadků).

Thumbs up Thumbs down

9

Re: Podzemní objekty - kryty

Předpokládaný scénář infiltrace: vlezu dovnitř - slezu dolů - otevřu dveře - vlezu do kasemat - ujdu 9 1/2 kroků - zakopnu o něco co tam před sekundou nebylo - něco mě přidrží na zemi, prohledá, spoutá, nasadí neprůhledný kulich a někam odvleče - velmi řízný pokec s několika zakuklenci v uniformě - opět cesta s kulichem - odemknou se pouta - mocný kopanec do pozadí - bouchnou vrata - sundám kulich - a hele, jsem zase na ulici - inventura modřin. big_smile
(zkušenosti nejmenovaného infiltrátora objektu v Prokopském údolí)

Thumbs up +4 Thumbs down

10

Re: Podzemní objekty - kryty

Prokopské údolí je ovšem trochu jiná kategorie. Aspoň dle zkušeností jiných. Tam jsi dopadl ještě dobře.

Thumbs up Thumbs down

11

Re: Podzemní objekty - kryty

Podle mne to je obrana z 2.sv války. Pamatuji si jako že jako malý kluk jsem po válce okolo chodil s dědou na procházky. V daném místě bylo až do roku 1946 vojenské naslouchávací zařízení protiletadlové obrany. Byly tam obrovské světlomety a taky takové trouby pro poslech zda-li neletí letadla. Celá ta oblast, ohraničená bastiony, ulicemi Patočkovou, U Brusnice a Jelení,  byl vojenský prostor.

Thumbs up Thumbs down

12

Re: Podzemní objekty - kryty

jk2 napsal:

Prokopské údolí je ovšem trochu jiná kategorie. Aspoň dle zkušeností jiných. Tam jsi dopadl ještě dobře.

(to jsem naštěstí nebyl já smile , mám to z druhé ruky)

Thumbs up Thumbs down

13 Naposledy upravil: nets (18.11. 2010 16.57)

Re: Podzemní objekty - kryty

P_V napsal:
jk2 napsal:

Prokopské údolí je ovšem trochu jiná kategorie. Aspoň dle zkušeností jiných. Tam jsi dopadl ještě dobře.

(to jsem naštěstí nebyl já smile , mám to z druhé ruky)

Souhlasím, objekt pod bastiony je určitě méně "aktivní" než Prokopské údolí.

To platí o jeho severnější části! Část pod Strahovem je prý kvůli podzemní nemocnici a dalším účelům udržována na "trochu jiné úrovni". O tom svědčí i provoz kolem jižního vstupu (z Vaníčkovy ulice), kde je na rozdíl od vstupu z Keplerovi ulice docela rušno.

Rozsáhlost komplexu je ale dle mého jen nepatrně menší než Prokopské údolí. Při pohledu na mapu se totiž vysloveně nabízejí další napojené podzemní objekty (TGC OZM na Malostranské apod.) Ale to se dostáváme do roviny spekulací (stejně jako u Prokopáku).

Thumbs up Thumbs down

14 Naposledy upravil: Strejda (18.11. 2010 17.35)

Re: Podzemní objekty - kryty

Tak jsem chvíli hledal i já smile. Ten objekt je stále aktivní kryt s kapacitou 835 osob - dle stránek magistrátu (mimochodem, docela koukám, kolik jich je).
Mělo by to být i propojené s prostupem Brusnice skrz hradby - tady je pár fotek. A podle tohohle fóra by se možná dala vyjednat i oficiální prohlídka.

Thumbs up +1 Thumbs down

15

Re: Podzemní objekty - kryty

Pražské kryty - reportáž z časopisu Instinkt 2002

http://agartha.cz/html/pruzkumy/praha/k_vlady/index.php

moc pěkné i s obrázky smile
hlavně "Káčko" na Klárově

16

Re: Podzemní objekty - kryty

Tunel Karlín - Žižkov: kryt civilní ochrany pod Vítkovem
http://www.youtube.com/watch?v=hwDlR22Gors

Thumbs up Thumbs down

17

Re: Podzemní objekty - kryty

se s tím poslední dobou roztrhl pytel smile
ale je tam to předchozí video MHMP...


VIDEO: Projděte se protiatomovým krytem pod pražským Vítkovem
1. března 2011  17:30
http://praha.idnes.cz/clanek.asp?c=A110 … zpravy_sfo

Vrch Vítkov na pražském Žižkově se honosí největší sochou v metropoli. Zároveň ale ve svých útrobách ukrývá rozsáhlý protiatomový kryt, který má v případě nebezpečí ochránit 1 250 obyvatel ze třetí a osmé městské části.

18

Re: Podzemní objekty - kryty

Projděte si třípatrový protiatomový kryt v Praze s operačními sály

Pod Fakultní Thomayerovou nemocnicí v pražské Krči se ukrývá třípatrový protijaderný kryt s kompletním a zcela funkčním zdravotnickým vybavením. V případě přírodní katastrofy, teroristického útoku nebo jaderné havárie může být podzemní zařízení zprovozněno do jedné hodiny. Bunkr patří k nejudržovanějším svého druhu v Evropě.
http://www.novinky.cz/domaci/246326-pro … zpravy-dne

19

Re: Podzemní objekty - kryty

Radní chtějí v mrazu poslat pražské bezdomovce do krytu pod Folimankou

sfo 8. února 2012  13:30
Radnice Prahy 2 přišla s nápadem zpřístupnit bezdomovcům v mrazivém počasí podzemní kryt pod parkem Folimanka. Stejně jako vytápěné stany, které pro lidi bez přístřeší postavil magistrát, by měl sloužit pouze pro přenocování. Vzhledem k nutné přípravě krytu bude ale nejspíš zprovozněn až příští zimu.

http://praha.idnes.cz/radni-chteji-v-mr … zpravy_sfo

20

Re: Podzemní objekty - kryty

Jeejej, podemnou jsou taky kryty, tyhle baraky, co bydlime, se staveli koncem 50. let a sklepy mame v oficialnich atomovych krytech :-) Jsou tu i mnohe pancerove dvere, nektere jsou vsak zamcene - by me zajimalo, co je za nimi.....

Petr od Pankráce

21

Re: Podzemní objekty - kryty

Galerie: Nejstarší stanice metra je na Klárově. Ale pozor, je tajná a nikdo o ní neví
Robert Oppelt Metro.cz 15. dubna 2013  10:00
Největší tajemství a záhadu pražského metra skrývají plechová vrata na Klárově, kousek od Úřadu vlády. Stojí tu tajná stanice metra, do které ale nikdy nepřijela žádná souprava.

http://www.metro.cz/galerie-nejstarsi-s … -extra_row

22

Re: Podzemní objekty - kryty

VIDEO: Navštivte tajnou stanici metra na Klárově. Vlak do ní nikdy nepřijel
Robert Oppelt, Jiří Bigas Metro.cz 4. července 2013  7:00
Pro redaktory deníku Metro se před časem otevřela zakázaná plechová vrata na Klárově. Ta skrývají vstup do nejstarší stanice pražského metra. Pojďte se spolu s námi podívat, co jsme tam dole objevili za tajemství.

http://www.metro.cz/video-navstivte-taj … -extra_row

23

Re: Podzemní objekty - kryty

Kasme, proč jsi tam nešel ty? smile Taková příležitost a tak chudá fotodokumentace, navíc jen z videa...

Thumbs up Thumbs down

24

Re: Podzemní objekty - kryty

vždyť tam není nic zajímavého smile

před lety jsem tam byl, ale bez foťáku smile

25

Re: Podzemní objekty - kryty

kasme napsal:

vždyť tam není nic zajímavého smile

...za sebe bych řek, že tu nic tak extrovního nevidím. Když to srovnám třeba s tím výletem na Kokořín… Aspoň tam byly ty skály pískovcový, občerstvení… Co je tady? Prd. big_smile

Thumbs up Thumbs down