1 Naposledy upravil: P_V (13.05. 2010 13.44)

Téma: Městské zásahy - galerie DOX

Na 80 předních českých autorů, designerů nebo umělců dostalo jednoduché zadání úkolu: vyberte si jakékoli místo v metropoli a navhrněte, jak jej vylepšit. Výsledky "metamorfózy" představuje výstava Městské zásahy, která v pražské galerii DOX potrvá až do začátku srpna. Autoři měli dát místům čerstvou energii, zbavit je překážek, přiblížit - nebo rovnou prostory vrátit jeho obyvatelům, informuje DOX.
ukázky k tématu: (listujte v galerii) http://obrazem.ihned.cz/c1-43492590-par … enit-praha

Thumbs up Thumbs down

2

Re: Městské zásahy - galerie DOX

zajímavá a pěkná fotka MUK Malovanky, nezvyklý pohled

http://obrazem.ihned.cz/c1-43492590-par … enit-praha

ale ten text pod tím. " Křižovatka Malovanka - Křižovatka Malovanka se dokončuje těsně za hranicí historické Prahy, v místě spojení budovaného tunelu Blanka se Strahovským tunelem. Vznikl tam podivný kráter, podle architektů „otevřená rána škodící městu“, protože přerušila pás veřejných parků v její blízkosti. "

Ty kteří chtějí řešit dopravní problémy Prahy a stavějí je prostě třeba stále podporovat...Kritiků a kazišuků hodně, stavitelů málo.

Thumbs up 0 Thumbs down

3 Naposledy upravil: P_V (13.05. 2010 14.22)

Re: Městské zásahy - galerie DOX

Pás veřejných parků přerušený MÚK Malovanka = divoká skládka kolem rozpadlých garáží, co tam byla předtím. Ještě tam kus ruiny stojí opodál pro ukázku, čemu architekt ústy redaktora říká park.

Thumbs up Thumbs down

4

Re: Městské zásahy - galerie DOX

Nápad na "visuté zahrady semiradiny" je celkem zajímavý, ale kde na to vzít peníze, za babku to nebude. smile

Ale ta louka u Národního, to je fakt úlet. Udělat si piknik na louce s výhledem na tři baráky okolo a na čtvrtý straně celkem rušná a hlučná Národní třída, to myusel vymyslet génius smile

Thumbs up +1 Thumbs down

5

Re: Městské zásahy - galerie DOX

cesta od Zličína až do Troji a pak i dál bude v tunelech. Jen Zličín-Troja, pokud se nepletu cca 9 km tunelu. Každý kdo tam pojede, uvítá, že vždy po pár kilometrech uvidí aspoň kousek denního světla....

Thumbs up Thumbs down

6

Re: Městské zásahy - galerie DOX

Jenik napsal:

Kdo smazal toho obra? Někdo ho nemá rád?
Ten odkaz byl oprvdu zajímavý, jak si architektové, vystavující v DOX, předstvují upravit městské komunikace. Jsou to opravdu "super" nápady, jsem pro. Nad každou rušnější ulicí vystavět park na mostě je přece sqělé, jen nevím, co by tomu řekli lidé v přízemí.
P.S. obr má u mě bod

Napsal jsem to do Malovanky, odkud to zmizelo během pár minut, a hned jsem někoho podezříval.

to S_M_L: v Malovance se mažu

Thumbs up Thumbs down

7

Re: Městské zásahy - galerie DOX

Jeníku, dík za starost, můj příspěvek byl přemístěn do odpovídajícího vlákna smile

Thumbs up Thumbs down

8

Re: Městské zásahy - galerie DOX

Zastřešíme okruh, všude budou parky. Architekti v akci http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=116 … dc=1387910

20. května 2010 0:00
Když dostali architekti za úkol předělat problémová místa Prahy, zaměřili se nejvíce na dopravní stavby a řeku Vltavu. Jejich práce jsou k vidění v galerii DOX.

PRAHA Nad křižovatkou mezi Strahovským tunelem a Plzeňskou ulicí se v klidu prochází mladá rodina zeleným parkem a vůbec nevnímá, že pod ní projíždějí desítky aut. Podél nábřeží v centru města projíždějí po pontonové lávce kousek nad vodní hladinou cyklisté. Na piazzettě za Národním divadlem probíhá velký piknik.

Tak by mohla Praha za pár let vypadat, kdyby architekti nechali volně rozletět svoji fantazii. Jak si představují novou tvář mnoha problematických míst metropole, ukazuje v současnosti výstava v holešovickém Centru současného umění DOX nazvaná Městské zásahy.

Zhruba šest desítek mladých i zkušených architektů tady prezentuje návrhy na úpravu často velmi diskutovaných míst, například severojižní magistrály, Staroměstského náměstí nebo Národní třídy. „Dvě nejvýznamnější tendence na výstavě jsou úpravy řeky Vltavy a úpravy dopravních staveb. Každou z nich se zabývá 11 návrhů,“ spočítal kurátor výstavy Adam Gebrian. Některé nápady jsou velmi odvážné, například vznik takzvaného lineárního parku v Negrelliho viaduktu nebo už zmiňované spojení smíchovských vrchů Sacre Coeur a Mrázovka „zeleným mostem“ přes frekventovanou křižovatku.

Pódium pro piknik shání peníze

Autoři výstavy přitom věří, že neshromáždili pouze bláhové sny architektonických vizionářů, ale že se některé návrhy podaří promítnout do reálného života Prahy. „Naší neskrývanou touhou je snaha některé „zásahy“ realizovat. Vyzýváme kohokoliv, kdo by mohl přispět k uskutečnění některých návrhů, ať neváhá a autory kontaktuje,“ prohlásil jeden z autorů konceptu Městských zásahů Oliver Sadovský. Plány na uskutečnění svého nápadu se netají například autoři projektu nazvaného Piknik Nové scény z architektonického ateliéru Roháč Stratil. Pokud by se jejich ideu povedlo realizovat, na části prostranství za Novou scénou Národního divadla vyroste pódium s trávníkem pro piknik „Tento prostor se piknikem v podobě městského posezení na trávníku na piazzettě otevírá novým příležitostem, vzniká nová scéna pro lidské venkovní divadlo, happening,“ řekl architekt Jan Roháč.

Velmi důležitou součástí výstavy jsou veřejné prezentace jednotlivých návrhů, které se v holešovickém výstavním prostoru konají každou středu. „Záměrem je probudit a zvýšit zájem o problémy veřejného prostoru a nabídnout některá možná řešení,“ vylíčil Sadovský.

„Spolupracujeme s Novou scénou, pokud se najde sponzor, pódium pro piknik může být už ve druhé polovině léta.“ Jan Roháč architekt

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha
Autor:
Petr Kupec


Zabývejme se víc povrchem než tunely http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=116 … dc=1387909

20. května 2010 0:00

Zápisník

Přiznám se, že některé nápady na výstavě v DOX, jak zkultivovat místa v Praze, se mi líbí. Jenže v posledních letech mám pocit, že se v Praze rozjel mezi některými architekty a politiky trend buď zastřešovat, nebo podkopávat. Primátor rád „zakopává“ auta pod zem (viz tunel Blanka a další tunely) a myslím, že to byl starosta Prahy 1 Filip Dvořák, který vyslovil až fantasmagorickou představu tunelu napříč Prahou, který by vedl pod Vltavou. V Praze 11 zase vznikl mezi politiky nápad zastřešit dálnici D1 na území Chodova a nahoře udělat park a kurty.

A zastřešuje také řada architektů na výstavě. Některé návrhy se mi líbí a připadají mi realizovatelné, například u zastřešení křižovatky Malovanka si však nejsem úplně jist.

Osobně bych se však místo všech těchto nápadů přimlouval za to, abychom se všichni v mnohem větší míře než dosud zabývali spíše tím, co udělat se situací na povrchu. Přece jen na něm jsme nejčastěji.

O autorovi| Aleš Berný, redaktor MF DNES

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha
Autor:
Aleš Berný

9

Re: Městské zásahy - galerie DOX

Další dávka humorných vizí z této výstavy. Netušil jsem že tomu objektu u Brrndovského mostu se říká "Hroší lázně" big_smile

Thumbs up Thumbs down

10

Re: Městské zásahy - galerie DOX

ta výstava Dox představuje projekty zjevně vzniklé metodou "brain storming". Většina  projektů Dox je stejně blbých jako ta plastika "hroší lázně"..
Docela bych si tipl, že "hroší lázně" vytvořil a dostal zaplaceno nějaký "zasloužilý umělec" z toho komunistického svazu umělců nebo aspoň příbuzný nějakého tajemníka.

Thumbs up Thumbs down

11 Naposledy upravil: P_V (04.06. 2010 12.56)

Re: Městské zásahy - galerie DOX

obr napsal:

Docela bych si tipl, že "hroší lázně" vytvořil a dostal zaplaceno nějaký "zasloužilý umělec" z toho komunistického svazu umělců nebo aspoň příbuzný nějakého tajemníka.

Hle autor s objektem v pozadí. Nicméně na zlíchovské straně to jsou díla veskrze užitečná, fungují jako střechy nad schody. Jen v těch Modřanech  to nějak ulítlo, tamní objekt se nazývá Rovnováha neboli Červ dobyvatel. (zdroj - wiki)

Thumbs up Thumbs down

12 Naposledy upravil: andy (04.06. 2010 13.14)

Re: Městské zásahy - galerie DOX

Tohle bych bral!
Nejlepší je ovšem toto big_smile

Thumbs up Thumbs down

13

Re: Městské zásahy - galerie DOX

pochopili jste tam ty nohy v pravem hornim rohu?

Thumbs up Thumbs down

14

Re: Městské zásahy - galerie DOX

Zřejmě Majka z Gurunu jdoucí na přistání (hint pro nepamětníky).

Thumbs up Thumbs down

15

Re: Městské zásahy - galerie DOX

S_M_Lomoz napsal:

Zřejmě Majka z Gurunu jdoucí na přistání (hint pro nepamětníky).

Já jsem původně myslel, že se někdo oběsil na lampě, ale Tvoje vysvětlení je lepší smile

Thumbs up Thumbs down