126 Naposledy upravil: Prochaine (24.07. 2010 18.02)

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

Já tedy na té mapě nic nevidím.. nějaký potok v místě ulice U prašného mostu, ale na místě zahrady ministerstva kultury rozhodně nic. Na druhou stranu mě existence podzemní vody v těchto místech vůbec nepřekvapuje.

(Ten potok tam opravdu je... myslel jsem, že to je něco jiného. Chybí tam legenda..)

127 Naposledy upravil: petr.adamek (24.07. 2010 16.19)

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

Je tam zakreslený potok tekoucí těsně podél hradeb, ten potok v místě ulice U prašného mostu se do něj vlévá. Průběh hradeb (a zřejmě i poloha potoka) není zcela přesný, v této oblasti je mapa ze strategických důvodů záměrně chybná (viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_J%C3%BCttner).

128

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

Prochaine napsal:

Jüttnerův plán Prahy
http://mapy.vugtk.cz/praha/sheets.php?r … 1n%20Prahy

nj, je zhruba v těch místech. I s rybníčkem :-)

Thumbs up Thumbs down

129

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

Ke článku v HN - je to nějaké nekonzistentní. Bagru praskla hydraulická hadice, kolega ji šel vyměnit, a bagrista mezitím pokračoval v práci sám? Bez tlaku v hydraulice?
Ta domněnka, že dělicí stěna držela u stropu až moc dobře a bagr ji vytrhl i s kusem stropu, mě napadla už dřív, ale říkal jsem si, že mám naivní představy, že přeci ty postupy musí být promyšlené. Nojo, tak asi to možné je. Dokonce i s bagrem bez pohonu :-)

Thumbs up Thumbs down

130

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

Těžko říct co přesně byl ten kolega vyměnit. Že by šel pro novou hadici a pak ještě odnášel tu starou je asi špatně, ale i u nás v práci je pár kolegů lidovějších a několik frajírků, co se jim potom vrací autobusy i s naštvaným řidičem. Ono to desetkrát vyjde a pojedenácté je pr..er. Co třeba že to strhli, "protože ten beton už přece drží né ?" Na druhou stranu se ta vnitřní konstrukce přece nejdřív musí uvolnit, ale to už drží celý oblouk, nebo se mýlím ?

Thumbs up Thumbs down

131

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

Celá hlavní klenba už musela dobře držet - to je dáno vlastnostmi betonu a časem, který tomu dali, v tom se snad nespletli. Dělicí stěna už nic nenese, ale je do té klenby celkem pevně uchycena, betonem s dráty. Takže se musí od té hlavní klenby opatrně oddělit, aby při bourání nevyškubla kus stropu - a tam nemám jasno, jak to opatrné uvolnění probíhá. Možná se spoléhá na to, že když se do ní bude ruchat po malých kouskách, tak to ten strop vydrží. Nebo se to snad u stropu odřízne. Nevím.

Thumbs up Thumbs down

132 Naposledy upravil: baggins (12.08. 2010 11.50)

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

Já si stále (možná naivně) optimisticky myslím, že ten, kdo sedí v bagru pod 20 m zeminy, si přece jak vůl nestrhne strop nad hlavou a při práci aspoň trochu přemýšlí ...

Thumbs up Thumbs down

133

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

baggins napsal:

Já si stále (možná naivně) optimisticky myslím, že ten, kdo sedí v bagru pod 20 m zeminy, si přece jak vůl nestrhne strop nad hlavou a při práci aspoň trochu přemýšlí ...

Tak tenhle příspěvek otevírá zcela novou hranu spekulací! Mohlo také jít o dokonale promyšlený pokus o sebevraždu.

Thumbs up Thumbs down

134 Naposledy upravil: obr (12.08. 2010 13.07)

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

Wizard_01 napsal:
baggins napsal:

Já si stále (možná naivně) optimisticky myslím, že ten, kdo sedí v bagru pod 20 m zeminy, si přece jak vůl nestrhne strop nad hlavou a při práci aspoň trochu přemýšlí ...

Tak tenhle příspěvek otevírá zcela novou hranu spekulací! Mohlo také jít o dokonale promyšlený pokus o sebevraždu.

já si při přečtení vzpomněl na ty "nepřizpůsobivé" sběrače železa, kteří na Kladně před pár lety chtěli odnést stojku, na které stála střecha haly..ti za nedostatek vlastního IQ zaplatili životem.... ale optimisticky předpokládám, že kdo má papíry na bagr, musí mít být přeci jen na vyšší úrovni...

Thumbs up Thumbs down

135

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

obr napsal:
Wizard_01 napsal:
baggins napsal:

Já si stále (možná naivně) optimisticky myslím, že ten, kdo sedí v bagru pod 20 m zeminy, si přece jak vůl nestrhne strop nad hlavou a při práci aspoň trochu přemýšlí ...

Tak tenhle příspěvek otevírá zcela novou hranu spekulací! Mohlo také jít o dokonale promyšlený pokus o sebevraždu.

já si při přečtení vzpomněl na ty "nepřizpůsobivé" sběrače železa, kteří na Kladně před pár lety chtěli odnést stojku, na které stála střecha haly..ti za nedostatek vlastního IQ zaplatili životem.... ale optimisticky předpokládám, že kdo má papíry na bagr, musí mít být přeci jen na vyšší úrovni...

Nehledě na to, že práce v tunelu jsou myslím považovány za "práce v nebezpečném prostředí" (nebo jak se tomu říká, ale takhle nějak se to dělí v jiných profesích). Tam by ty nároky měli být ještě vyšší než u těch, kteří někde na povrchu hrabou rýhu pro kabel. Jestli tomu tak není, tak je něco špatně! sad

Thumbs up Thumbs down

136

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

Je to tak. Co jsem měl možnost poznat, tak v tunelu jsou dělníci výrazně inteligentnější než na povrchu (doufám, že jsem nikoho neurazil).

Thumbs up Thumbs down

137

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

Kubajsu napsal:

Je to tak. Co jsem měl možnost poznat, tak v tunelu jsou dělníci výrazně inteligentnější než na povrchu (doufám, že jsem nikoho neurazil).

Pánové mi jistě prominou, ale tunel nejsou záclony aby si je na sebe někdo mohl strhnout. K čemu by pak bylo projektování, geologické průzkumy, vrtne sondy, kdyby se to dalo prokopat jen tak jenom na základě inteligence bagristů. smile

Thumbs up Thumbs down

138

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

jíra napsal:
Kubajsu napsal:

Je to tak. Co jsem měl možnost poznat, tak v tunelu jsou dělníci výrazně inteligentnější než na povrchu (doufám, že jsem nikoho neurazil).

Pánové mi jistě prominou, ale tunel nejsou záclony aby si je na sebe někdo mohl strhnout. K čemu by pak bylo projektování, geologické průzkumy, vrtne sondy, kdyby se to dalo prokopat jen tak jenom na základě inteligence bagristů. smile

nevím jaké máte zkušenosti s dělným lidem, řemeslníky a dalšími realizátory projektů. Já se setkal s mnoha takovými, kteří považovali jakékoliv projekty, technologii za nesmysly a jejich tvůrce za blby a dělali dle vlastního "zkušenostmi podloženého" uvážení...

Thumbs up Thumbs down

139

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

obr napsal:
jíra napsal:
Kubajsu napsal:

Je to tak. Co jsem měl možnost poznat, tak v tunelu jsou dělníci výrazně inteligentnější než na povrchu (doufám, že jsem nikoho neurazil).

Pánové mi jistě prominou, ale tunel nejsou záclony aby si je na sebe někdo mohl strhnout. K čemu by pak bylo projektování, geologické průzkumy, vrtne sondy, kdyby se to dalo prokopat jen tak jenom na základě inteligence bagristů. smile

nevím jaké máte zkušenosti s dělným lidem, řemeslníky a dalšími realizátory projektů. Já se setkal s mnoha takovými, kteří považovali jakékoliv projekty, technologii za nesmysly a jejich tvůrce za blby a dělali dle vlastního "zkušenostmi podloženého" uvážení...

To máte jistě pravdu a někdy to může být i jediná možnost jak něco dobře udělat, a kus pravdy bude i na tom, že dole pracují inteligentnější lidi, možná právě i proto, že někdy je potřeba dodržet "propočítaný" postup. Takhle od stolu o tom víme velmi málo a nevím jestli vůbec je možné se dozvědět co všechno v tu chvíli bylo ve hře. smile smile

Thumbs up Thumbs down

140

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

Mám nějaké dotazy, nevíte pls odpovědi? Děje se teď něco v zavalené ražené STT Brusnice nebo sousední JTT kromě (i včetně) vyšetřování? Mají zatrhnuté i dobírky a finální betony (obezdívky), nebo je to technologicky nemožné je dělat před dokončením ražby? Laicky si myslím, že je nejlepší to mít co nejdřív "pod střechou", ale asi netřeba, když i otálejí s jednou troubou pod Vltavou... Každopádně je asi dobře, že můžou na východní Myslbekova v klidu dělat severní Milánky a odtěžování nad dopravní rampou bez strachu, že nějaký balvan potká dempr... smile

Thumbs up Thumbs down

141

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

V tunelech Brusnice bylo dobráno dno a momentálně se tam nic neděje. Je povolení na ražbu tunelové propojky, jinak nic.

Thumbs up Thumbs down

142

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

AGa.. napsal:

V tunelech Brusnice bylo dobráno dno a momentálně se tam nic neděje. Je povolení na ražbu tunelové propojky, jinak nic.

tipnul bych si, že do voleb to nechají spát. Asi nikdo si nebude chtít pálit prsty a připomínat propad...bohužel. Návrh Metrostavu začít s průzkumnou štolou od Prašného mostu atd. asi dají k ledu...

Thumbs up Thumbs down

143

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

Ten nápad Metrostavu s průzkumnou štolou jsem pochopil jako takové zakuklené řešení, že se bude s ražbou pokračovat tam, kde problémy nejsou. Tedy že se prorazí JTT, čímž se zpřístupní jáma Prašný most, a pak se zahájí protiražba STT (fikaně nazvaná "průzkumná štola rozšiřovaná na plný profil").
Mně to přijde jako nejefektivnější řešení a zároveň mi připadá, že důvod propadu už je neoficiálně, ale jistě znám, a protiražba ho jen formálně potvrdí - jinak by vymysleli něco opatrnějšího.

Thumbs up Thumbs down

144

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

P_V napsal:

Ten nápad Metrostavu s průzkumnou štolou jsem pochopil jako takové zakuklené řešení, že se bude s ražbou pokračovat tam, kde problémy nejsou. Tedy že se prorazí JTT, čímž se zpřístupní jáma Prašný most, a pak se zahájí protiražba STT (fikaně nazvaná "průzkumná štola rozšiřovaná na plný profil").
Mně to přijde jako nejefektivnější řešení a zároveň mi připadá, že důvod propadu už je neoficiálně, ale jistě znám, a protiražba ho jen formálně potvrdí - jinak by vymysleli něco opatrnějšího.

No já doteď dost dobře nechápu, proč, když se vědělo, že tam bude blbý nadloží, neudělali průzkumný štoly pro obě tunelový trouby (vzhledem k velikosti profilu) už na začátku a pak nepokračovali vertikálním členěním ražby. Nezastavovala by se stavba na 4 měsíce, byl by pokoj a ušetřili bychom si tyhle trapné propady... to samý mohlo bejt i pod Stromovkou. I když, tam mám skoro dojem, že to nechali propadnout schválně (pro některé diskutéry - potvrzené to nemám, ale myslím, že je dobrý důvod pro to, si to myslet).

Thumbs up Thumbs down

145 Naposledy upravil: MP (26.08. 2010 12.44)

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

Nevím jak ostatní, ale já jsem nabyl dojmu, že víc než nestabilní nadloží způsobil ten nadvýlom bagrista, který trochu "pospíchal". Jestli to měl ze své hlavy, nebo někdo z šéfů společnosti chtěl ušetřit, to netuším, hmm

Thumbs up Thumbs down

146 Naposledy upravil: Pechus (26.08. 2010 12.53)

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

MP: Ať už tak nebo tak, neměla by náhodou primární obezdívka mít jistou tuhost, a nemá právě zabezpečovat nadloží proti propadu? Nedovedu si představit, co by ten bagrista udělat, aby ztratila stabilitu... najet do ní plnou rychlostí? smile To by na druhou stranu vysvětlovalo, proč měl bagr zničenou hydrauliku a jeho kolega šel pro náhradní hadici. smile

Thumbs up Thumbs down

147

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

Nějakou tu tuhost primární obezdívka jistě měla. Jenže v ní (taky dost tuze) držel ten pomocný střední sloup. Vidím spíš problém v technologii odstraňování pomocných stěn. Samozřejmě v souvislosti se stabilitou daného nadloží, na tom se shodneme, ale o to víc měl být ten bagrista poučen a někdo si měl dát setsakra pozor, jestli se postupuje opatrně, ne?

Thumbs up Thumbs down

148

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

O ražbě štoly od Prašňáku se uvažovalo už od loňska, to není nic nového. Dělalo by se to i bez propadu.

Thumbs up Thumbs down

149

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

MP: To ano, chápeme to stejně, ale před odstraněním dočasné stěny v rámci vertikálního členění výrubu musí být přeci zabezpečeno spolupůsobení se střední částí klenby. Není přece možné, aby to (i při různých rizikových situacích) jen tak spadlo. Já osobně tu havárii vidím jako problém konstrukční - problém při provádění (navazování jednotlivých prvků) primárního ostění. A nedovedu si pomoci jinou formu takového selhání než vědomé podcenění pracovníky Metrostavu popřípadě stavbyvedoucím/někým výše postaveným ve firmě. Závadný projekt by neměl projít přes schvalovací řízení. Můj názor.

PS: Pokud se nepletu (jenom odhaduju, mám zkušenost pouze z oboru pozemních staveb) - provádějí se přece i posouzení konstrukcí na různé mezní situace, jako je třeba výbuch, a to i v rámci samotné realizace. Ale nevím - to je spíš dotaz pro Kubajsu nebo AGa.. Kdyžtak dík.

Thumbs up Thumbs down

150

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

Pechus napsal:

Já osobně tu havárii vidím jako problém konstrukční - problém při provádění (navazování jednotlivých prvků) primárního ostění.

My nesmíme ani naznačovat wink

Thumbs up Thumbs down