1

Téma: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

V Praze se propadl rozestavěný tunel Blanka, bagristu vyprostili živého
http://tn.nova.cz/zpravy/cernakronika/v … sovan.html

V Praze se propadl tunel Blanka, zavaleného bagristu vyprostili živého
http://zpravy.idnes.cz/v-praze-se-zriti … domaci_btw

Thumbs up Thumbs down

2 Naposledy upravil: obr (06.07. 2010 07.56)

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

ze zprávy na tn.nova.cz
V Praze se propadl rozestavěný tunel Blanka, bagristu vyprostili živého
http://tn.nova.cz/zpravy/cernakronika/v … sovan.html

Rozestavěný pražský tunel Blanka se necelou hodinu po pondělní půlnoci propadl v úseku mezi Střešovicemi a Letnou.
V závalu zůstal bagrista, který byl zasypán se svým strojem, řekla mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. Časně ráno se muže podle ní podařilo vyprostit, údajně neměl zjevná zranění.

"V tunelu došlo k závalu," potvrdil agentuře Mediafax velitel zasahujících hasičů. Uvnitř se podle něj uvolnilo velké množství zeminy. "Na její odstraňování musí být použita speciální důlní technika, práce si přebere Metrostav," doplnil velitel. Na místě je rovněž báňská záchranná služba.


Na povrchu se utvořil kráter o rozměrech asi dvacet krát patnáct metrů. Je v zahradě objektu ministerstva kultury mezi ulicemi Milady Horákové, U Brusnice a Jelení. Po doporučení odborníků jsou policisté připraveni uzavřít okolí

----

na REGINA Praha hlásili v 7:45 , že zavalený bagrista byl zachráněn nezraněn smile

Podle informací České televize měl tento kráter rozměry 12x15 metrů. (dle Novy 20x15 m )

Thumbs up Thumbs down

3 Naposledy upravil: obr (06.07. 2010 06.54)

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

http://www.denik.cz/z_domova/v-praze-se … ik-by.html

...Na stavbu si lidé dlouho stěžují. Mimo jiné i obyvatelé Letné, kteří se v souvislosti s budováním tunelu obávali vznikajících trhlin v domech.....

....Někde kvůli ražbě kupříkladu odpadaly kusy fasád, které poškodily zaparkovaná auta....

Thumbs up Thumbs down

4

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

podle fotky z ČTK je to na parkovišti na jih od hlavní budovy
http://mapy.cz/#mm=TtTcFP@dm=133009952+ … 74216@z=18

tunelblanka.cz napsal:

30. června 2010
Severní tunel / ražby a primární obezdívka z Myslbekovy
Probíhá ražba vertikálním členěním výrubu. Je vyraženo 468,05m horní úrovně a 463,05m spodní úrovně levé části kaloty, 446,80m horní úrovně a 442,85, spodní úrovně pravé části kaloty. Je vyraženo 428,16m kaloty střed. Ražba horizontálním členěním skončila v úrovni kaloty a opěří 396,08m (viz obrázek členění výrubu). Je vyraženo 291,18m levé protiklenby a 284,93 pravé protiklenby.

je to cca u tunelové propojky, ale ta se určitě ještě nerazila... škoda že nejsou čerstvější číslíčka smile
mě to vychází na rozhraní horizontálního a vertikálního členění...
http://www.tunelblanka.cz/_files/postup … 100630.jpg


Tunel Blanka se propadl, hasiči hledali zasypaného muže
http://aktualne.centrum.cz/zpravy/nehod … ?id=672313

5

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

kasme napsal:

podle fotky z ČTK je to na parkovišti na jih od hlavní budovy
http://mapy.cz/#mm=TtTcFP@dm=133009952+ … 74216@z=18

Zajímavé je si to přepnout do historické mapy. Tam to pasuje na prostor těsně před hradbama. wink

Thumbs up Thumbs down

6 Naposledy upravil: Pista (06.07. 2010 10.42)

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

Bastiony sú vidieť (hlavne podľa vegetácie) aj na ortofoto mape. Že by sa prepadli navážky v pristore medzi bastionmi? Ale prečo až tak dlho po tom, čo sa v týchto miestach razilo?

Thumbs up Thumbs down

7

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

Pista napsal:

Bastiony sú vidieť (hlavne podľa vegetácie) aj na ortofoto mape. Že by sa prepadli navážky v pristore medzi bastionmi? Ale prečo až tak dlho po tom, čo sa v týchto miestach razilo?

v pondělí v noci/ráno byla bouřka a dost průtrž, že by zase po dešti ?

Thumbs up Thumbs down

8

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

Tedy musim rict, ze uz dlouho jsem se takhle nenastval. Takova ukazka absolutniho diletanstvi, to se jen tak nevidi. Ze je tam mizerna geologie, vime vsichni davno. Zhotovitel to vi jeste lip nez my. Propad primo v pamatkove rezervaci, navic uz treti propad na Blance, to je nahravka na smec vsem odpurcum stavby a jsem si jisty, ze ji vyuziji. Navic jestli kvuli propadu dojde k omezeni provozu tramvaji na krizovatce U Brusnice x Jeleni, tak se tim fakticky odrizne cely severozapad a skupina nastvanych odpurcu se znasobi xkrat. A to radsi nemyslim na to, jak se tim stavba uz zase zdrzi a jak se tezkou technikou zmasakruje zahrada ministerstva pri likvidaci propadu.
Ach jo!

Thumbs up +1 Thumbs down

9 Naposledy upravil: jannnn (06.07. 2010 10.56)

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

Jo, v tu dobu pršelo, ale taková průtrž nebyla, spíš deštík, viz:

http://pocasi.siliconhill.cz/weather/rainday.png

(meteostanice cca 1km daleko, osa y jsou mm)

Thumbs up Thumbs down

10

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

Píšou o dvou propadech, viděli jste už někdo, kde konkrétně je ten druhý ("u Patočkovy") ?

Thumbs up Thumbs down

11

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

především by měly být co nejdříve k dispozici nějaké seriozní informace od metrostavu, jinak budeme zaplaveni výplody od Arniky, ted jsem poslouchal na čt24 nějakou novinářku, která tam už názory Arniky prezentovala.

Thumbs up +1 Thumbs down

12

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

Jestli je nemate, že záchranáři stáli na ZS Myslbekova, kudy je jediný přístup do tunelu...

Nějaká oficiální zpráva opravdu chybí...

Hlavně aby po té bouřce opravdu druhý kráter nevznikl smile

nova.cz napsal:

Mluvčí společnosti Metrostav František Polák, která tunel Blanka razí, uvedl, že kráter je dlouhý 30 metrů. Podle Poláka je zatím brzy určit, co bylo příjinou sesuvu.

V současné době zasedá komise Báňského úřadu, která věc posoudí a rozhodne se pro další postup. "Je předčasné dělat závěry a je třeba počkat na vyjádření komise," řekl Polák.

Kráter je  v zahradě objektu ministerstva kultury mezi ulicemi Milady Horákové, U Brusnice a Jelení. Po doporučení odborníků jsou policisté připraveni uzavřít okolí.

13

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

Řekl bych, že mají dost štěstí, že zatím se to vždy propadlo na "vhodném" místě. Stejně jako ve Stromovce. Kdyby se jim propadla křižovatka o pár desítek metrů dál nebo bastion, tak by to byl větší prů..
Ale spíše by mě zajímalo jak budou pokračovat. Odtěží to na otevřenou zapaženou jámu?

Thumbs up Thumbs down

14

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

Tipuji, že jako ve Stromovce...
do jámy se nahází balíky slámy, zalijou se lehkým betonem a pak se udělá pevnější deska...
situace tu bude asi trochu jednodušší - nebude tam tak vysoká hladina spodní vody smile


a první nic neříkající oficiální prohlášení smile

http://magistrat.praha-mesto.cz/84350_P … exu-Blanka

MHMP napsal:

Prohlášení k mimořádné události na stavbě tunelového komplexu Blanka

Dne 5. července 2010 ve 23.31 hodin došlo na stavbě Městského okruhu Myslbekova-Pelc Tyrolka, tunelový komplex Blanka (stavba 9515 Myslbekova – Prašný most) k mimořádné události při ražbě tunelového úseku Brusnice – severní tunelové trouby.

"V důsledku této události došlo ke ztrátě stability nadloží tunelu, a tím k vytvoření propadu v prostoru parkoviště za budovou Ministerstva kultury ČR v Praze 6. Kráter vzniklý na povrchu má rozměry cca 20 m šířky a 35 m délky. Při mimořádné události nedošlo ke zranění osob,“ uvedl tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy Jiří Wolf a dodal: „Tento prostor byl z bezpečnostních důvodů již před ražbou vyklizen a zajištěn proti vstupu osob. Práce na likvidaci mimořádné události byly okamžitě zahájeny a budou trvat několik dnů, její příčiny jsou v současné době ve stádiu vyšetřování.“

V Praze 6. 7. 2010

15

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

No jen se obávám, na kolik to celou stavbu protáhne :-(

16 Naposledy upravil: Pechus (06.07. 2010 14.13)

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

stanley napsal:

Tedy musim rict, ze uz dlouho jsem se takhle nenastval. Takova ukazka absolutniho diletanstvi, to se jen tak nevidi. Ze je tam mizerna geologie, vime vsichni davno. Zhotovitel to vi jeste lip nez my. Propad primo v pamatkove rezervaci, navic uz treti propad na Blance, to je nahravka na smec vsem odpurcum stavby a jsem si jisty, ze ji vyuziji. Navic jestli kvuli propadu dojde k omezeni provozu tramvaji na krizovatce U Brusnice x Jeleni, tak se tim fakticky odrizne cely severozapad a skupina nastvanych odpurcu se znasobi xkrat. A to radsi nemyslim na to, jak se tim stavba uz zase zdrzi a jak se tezkou technikou zmasakruje zahrada ministerstva pri likvidaci propadu.
Ach jo!

No myslim, že s projektem té stavby ani se záměrem vybudování tunelu to nemá nic společného, pouze to ukazuje fakt, že Metrostav je nekompetentní mafiánská firma, která šetří, kde se dá. Kromě toho je zde jasně vidět, že si z toho nikdo z Metrostavu nic nedělá, nikdo z toho žádnou odpovědnost nevyvodí, ale proč by to taky dělal, když ve vedení firmy jsou mafiáni napojení jednak na ostatní velké stavební firmy, jednak na vedení města. Je mi z toho blivno - už druhý propad ve Stromovce byl nehoráznost a drzost - fascinovalo mě tehdy, že na vertikální členění výrubu se přešlo až po této události, i když se od začátku vědělo, že tam geologické poměry nestojí za nic.

PS: Již se zde diskutovalo o tom, že v proejktu byly navržena vertikální ražba na podstatně delších úsecích, než byla nakonec doopravdy provedena - fascinuje mě, že tady nějaká sebevědomá stavební firma bezskurpulně hazarduje s bezpečností veřejnosti a prochází jim to. Samozřejmě jim to do budoucna pověst nepoškodí a zakázky budou dál... senzace. Fakt mi to přijde jako výsměch veřejnosti, ale i odborníkům.

Thumbs up −2 Thumbs down

17

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

kasme napsal:

a první nic neříkající oficiální prohlášení


Snad jsi nečekal něco jiného smile.

V STT už více jak týden stála ražba, takže o tom průseru museli vědět. I to parkoviště u
ministersva bylo (prý) uzavřené. Čekal bych, že to řešili a ono to spadlo v okamžiku, kdy si
mysleli že to mají vyřešené. Ten bagrista byl na čelbě takže musela být obnovena ražba.

Pravda je, že ty tramvaje by byl průser, ale zatím jezdí - nečekal bych, že by si někdo (bezpečák)
vzal na triko je nezastavit kdyby hrozilo realné nebezpečí.

Třeba nám nějaká dobrá duše vynese pár skutečných informací smile

Thumbs up Thumbs down

18

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

Pechus napsal:

PS: Již se zde diskutovalo o tom, že v proejktu byly navržena vertikální ražba na podstatně delších úsecích, než byla nakonec doopravdy provedena - fascinuje mě, že tady nějaká sebevědomá stavební firma bezskurpulně hazarduje s bezpečností veřejnosti a prochází jim to. Samozřejmě jim to do budoucna pověst nepoškodí a zakázky budou dál... senzace. Fakt mi to přijde jako výsměch veřejnosti, ale i odborníkům.

Teda ne že bych tomu rozuměl, ale mám za to, že členění ražby má vliv více méně jen na čelbu a
bezprostředně související úsek.
Tenhle kus se razil na začátku května - to je podle mého podcenění primární ostění a/nebo kotvení...

Thumbs up Thumbs down

19 Naposledy upravil: Pechus (06.07. 2010 14.38)

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

Strejda napsal:
Pechus napsal:

PS: Již se zde diskutovalo o tom, že v proejktu byly navržena vertikální ražba na podstatně delších úsecích, než byla nakonec doopravdy provedena - fascinuje mě, že tady nějaká sebevědomá stavební firma bezskurpulně hazarduje s bezpečností veřejnosti a prochází jim to. Samozřejmě jim to do budoucna pověst nepoškodí a zakázky budou dál... senzace. Fakt mi to přijde jako výsměch veřejnosti, ale i odborníkům.

Teda ne že bych tomu rozuměl, ale mám za to, že členění ražby má vliv více méně jen na čelbu a
bezprostředně související úsek.
Tenhle kus se razil na začátku května - to je podle mého podcenění primární ostění a/nebo kotvení...

To je pravda, ale to PSko bylo myšlené obecně - hlavně o té Stromovce. Ražbu Brusnice sleduju zde na fóru takřka denně, takže vím, že v tomto místě už mají dávno vyraženo. Jinak ano - sám jsem zvědav na důvod propadu.
PS: Ražba nestála, jen uvádějí (někde to bylo napsaný) vzdálenost od nevíce vyražené části - jinými slovy - tohle platilo pro opěrový tunel (který se právě nerazil) a teď pravděpodobně dodělávali tu střední část kaloty (až do místa, kam byly vyraženy opěrové tunely). Ale přijde mi, že to i tak muselo povolit v místě, kde už měli nějaký čas "hotovo".

Thumbs up Thumbs down

20

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

Tedy ne že bych chtěl obhajovat Metrostav, ale s tou Stromovkou bych to viděl na
mírný komplot s magistrátem - tam Metrostav i projektant chtěl injektáže, ale ty neprošly.
Tedy něco jako v tom smyslu - Dobře, uděláme to bez injektáží ale pokud to
spadne tak to vy (magistrát) přikrejete.

Nedělám si iluze, že kvůli financím jsou firmy ochotny jít do extrémního rizika, ale
ne bez předem domluveného krytí - zavřít se nikdo jen tak nenechá...

Thumbs up Thumbs down

21

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

Pro Strejdu: Jak psal o něco výše stanley - mě jen osobně zvedá ze židle, že se to stane třikrát!!! na téže stavbě. To už pak člověku připadá, že si z nás ze všech dělaj p.... Mrázovka byla ještě problematičtější a nic takového se tam nestalo. Jistě - není tunel jako tunel - ale já mám osobně z celé situace dojem, že Metrostavu je úplně šumák, zda-li se mu to bude propadat nebo ne.

Thumbs up Thumbs down

22

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

Strejdo dovolím si nesouhlasit.
Nadvýlom není na čelbě, podle fotky to odhaduji na cca 410m od portálu.
V STT se razilo, vjížděli dumpry s rubaninou.
Při vertikální ražbě měli nejvíc vyraženo v LOP kalotu, o 5-10m zpět opěří (jádro) LOP. Kalota POP byla o cca 20m zpět a opěří zase o 5-10m. Střední kalota zase o 20m pozadu.
Když začali s ražbou JTT (vertikálně členěnou), tak cca po 50m provedli "sjednoceni" LOP a POP (stejnou vzdálenost).
Takže jestli to nedělali i tedˇ?

Thumbs up Thumbs down

23

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

Taky mi to tak nějak vychází smile

už jsem tu mapu měl jednou vyměřenou, ale nějak se mi zavřela smile
cca 405m http://mapy.cz/#mm=TtTcFP@dm=132998064+ … 73296@z=16

24

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

Asi jsem se blbě vyjádřil. Nadvýlom určitě není na čelbě. A podle postupu prací nebyl ani na
"čelbě" jednotlivých urovní.
Pokud je infografipa z 5.5.2010 správná, tak to spadlo na cca 396 metru (jak už psal kasme,
v místě kde se přecházelo na vertikální členění).
Střed kaloty se tu dělal těsně po 9. červnu. 
Dnes jsou všechny čelby minimálně o 40 metrů dál. Ostatně, proto to taky ten bagrista přežil,
kdyby mu to spadlo na hlavu, tak se by se udusil.
Inverty jsou taky daleko.
Podle mého povolilo primární ostění v místě, kde byla celá klenba primáru hotová už měsíc.
Což považuju za hodně větší průser než ty dva výrony na čelbě ve Stromovce.

Thumbs up Thumbs down

25

Re: Nadvýlom v STT tunelu Brusnice

Myslim si ze primarni osteni samo od sebe hned tak nepovoli. Byl tam bagrista v bagru, takze tam nejspis neco bagroval... A nasledkem bagrovani nastal onen propad.  Otazkou zustava, co tam bagroval, kdyz tam (asi) uz bylo dobagrovano. Ma tam nekde byt tunelova propojka, takze mozna to souviselo s ni, ze by propad nastal pri bagrovani napriklad dna tunelu, to by mi prislo dost nepravdepodobne...

Thumbs up Thumbs down