76

Re: Problém "10 miliard" a ekonomické okénko...

kasme - v civilizované společnosti se vynáší rozsudek až po závěrečné řeči  obžalovaného smile

Thumbs up Thumbs down

77

Re: Problém "10 miliard" a ekonomické okénko...

Oni furt řeší ten most, ale to je 700 mega. Metrostav si řekl o dalších 6 miliard

Thumbs up Thumbs down

78

Re: Problém "10 miliard" a ekonomické okénko...

kasme napsal:
obr napsal:

... mediální propaganda k vybuzení vášní.

to se vám (všem) tu celkem daří smile smile smile

už vás nebudu rušit...


Na projekty, které zdraží Blanku o miliardy, nebyly potřeba ani smlouvy
http://praha.idnes.cz/na-projekty-ktere … -zpravy_ab
9. února 2011  19:29

Výstavba tunelu Blanka se může prodražit až o deset miliard korun. Mohou za to objednávky navíc. A ty umožňuje smlouva mezi Prahou a firmou Metrostav, která tunel pod městem kope. Žádné dodatky, žádné zvláštní kontrakty na akce navíc. Stačilo "si říct".

Nedávno jsem viděl judikát, podle kterého je dohoda o navýšení ceny stavby financované z rozpočtu obce, nejde-li o vícepráce nebo valorizace, které přímo vyplývají ze smlouvy, neplatným právním úkonem, není-li schválena zastupitelstvem.

Thumbs up Thumbs down

79

Re: Problém "10 miliard" a ekonomické okénko...

Mmch, Metrostav má stále na svých stránkách cenu 17 820,0 mil. Kč a dokončení stavebních prací 03.2011.

Thumbs up Thumbs down

80

Re: Problém "10 miliard" a ekonomické okénko...

Stránky tunelblanka.cz se neaktualizují zdaleka celé - například v sekci "legislativa" doteď chybějí vypsaná některá stavební povolení a data právních mocí. Holt se to musí brát s rezervou.

Thumbs up Thumbs down

81

Re: Problém "10 miliard" a ekonomické okénko...

Další komentář na ihned.cz: Miliardy za Blanku navíc? Čísla nesouhlasí. A nikdo to nechce vysvětlit.
"Jenže při podrobnějším propočtu se ukazuje, že uvedená suma 3,5 miliardy korun nesedí a je nejméně o miliardu nadhodnocená."

http://ekonomika.ihned.cz/c1-49976270-m … -vysvetlit

Thumbs up Thumbs down

82

Re: Problém "10 miliard" a ekonomické okénko...

7 otázek a odpovědí k tunelu Blanka: Investici hlídal kontroverzní úředník

Zdroj: http://praha.idnes.cz/7-otazek-a-odpove … zpravy_sfo

83

Re: Problém "10 miliard" a ekonomické okénko...

Ondřej Neff

http://neviditelnypes.lidovky.cz/p_poli … litika_wag

PRAHA: Tunel do tunelu
11. února 2011

V díře ve Stromovce skončí miliardy. Jak je možné, že jinde Metrostav umí stavět levněji?

Thumbs up Thumbs down

84

Re: Problém "10 miliard" a ekonomické okénko...

(Tady měl být v afektu napsaný příspěvek, který jsem radši smazal, abych nebyl vulgární)

Thumbs up +1 Thumbs down

85

Re: Problém "10 miliard" a ekonomické okénko...

No kdyby Bém a ODS vrátili těch 10 procent co dostali jako provizi (což je fakt), tak by hned bylo 2,8 miliard k dispozici.

Thumbs up Thumbs down

86 Naposledy upravil: obr (11.02. 2011 10.38)

Re: Problém "10 miliard" a ekonomické okénko...

medvid napsal:

No kdyby Bém a ODS vrátili těch 10 procent co dostali jako provizi (což je fakt), tak by hned bylo 2,8 miliard k dispozici.

medvide, musím vám dát tu obligátní radu - pokud něco víte, nevysilujte se tady v diskuzi a  oznamte to Johnovi. ten vás pošle za Kmentou ... smile

Thumbs up Thumbs down

87

Re: Problém "10 miliard" a ekonomické okénko...

obr napsal:

Ondřej Neff

http://neviditelnypes.lidovky.cz/p_poli … litika_wag

PRAHA: Tunel do tunelu
11. února 2011

V díře ve Stromovce skončí miliardy. Jak je možné, že jinde Metrostav umí stavět levněji?

Srovnávat tunely na Islandu s Blankou opravdu nelze, ovšem srovnat lze např. podchod v Holešovicích, kde Metrostav požaduje jen na navýšení 78 mil. Kč, s podchodem mezi Horním a Dolním Jelením příkopem, který někdy v r. 2006 Metrostav postavil, pokud se dobře pamatuji, za nějakých 55 mil Kč.

Thumbs up Thumbs down

88 Naposledy upravil: Pavel3 (11.02. 2011 17.48)

Re: Problém "10 miliard" a ekonomické okénko...

Ač vím, co je inflace, přece jen nechápu uzavírání inflačních doložek. Naše firma sice nehloubí tunely, ale přece jen dělá zakázky za desítky miliónů dolarů a smlouvy jsou postavené tak, že investor se zaváže k danému datu splnit to a to, když to neudělá, prodlužuje se dodávka a navyšuje cena stanoveným způsobem. Dodavatel se zase zavazuje dodat to a to tehdy a tehdy a když to neudělá, platí smluvní pokutu (a pokud na tom závisí další vstupy od investora, tak jejich termín se zase stanoveným způsobem posunuje). Platí se během dodávky při přebírce daných celků stanovená cena. Při nedodržení data splatnosti je zase definovaná smluvní pokuta. Protože je známo datum zaplacení, tak si předpokládanou inflaci obě strany zohlední v té ceně a smluvních pokutách. Žádná inflační doložka tam není.

Koneckonců vy snad máte inflační doložku v pracovní smlouvě? Nebo banky půjčují za úrok inflace + fň? V čem je tento případ odlišný od jiných smluvních vztahů, že se bez inflační doložky neobejde?

Thumbs up Thumbs down

89

Re: Problém "10 miliard" a ekonomické okénko...

Pavel3 napsal:

V čem je tento případ odlišný od jiných smluvních vztahů, že se bez inflační doložky neobejde?

Osobně si myslím, že například v tom, že z "politických" důvodů byla ona smlouva podepsána v době, kdy investor měl jen zlomek potřebných povolení a neměl ani nejmenší tušení zda a kdy se mu podaří získat ta zbylá. V případě stndardních podmínek (povolení dodáme do data X a Vy to postavíte do data Y) a při překročení lhůt obyklé pokuty, by:
a) cena mohla být ještě vyšší
b) příslušní politici (resp. úředníci) by porušili zákony této země, protože by se zavázali k něčemu, co nemají ve své moci a nemají k tomu zmocnění.
Jesli se pletu, tak mě někdo "znalejší" opravte. smile

Thumbs up Thumbs down

90 Naposledy upravil: obr (11.02. 2011 19.46)

Re: Problém "10 miliard" a ekonomické okénko...

Pavel3 napsal:

Ač vím, co je inflace, přece jen nechápu uzavírání inflačních doložek. Naše firma sice nehloubí tunely, ale přece jen dělá zakázky za desítky miliónů dolarů a smlouvy jsou postavené tak, že investor se zaváže k danému datu splnit to a to, když to neudělá, prodlužuje se dodávka a navyšuje cena stanoveným způsobem. Dodavatel se zase zavazuje dodat to a to tehdy a tehdy a když to neudělá, platí smluvní pokutu (a pokud na tom závisí další vstupy od investora, tak jejich termín se zase stanoveným způsobem posunuje). Platí se během dodávky při přebírce daných celků stanovená cena. Při nedodržení data splatnosti je zase definovaná smluvní pokuta. Protože je známo datum zaplacení, tak si předpokládanou inflaci obě strany zohlední v té ceně a smluvních pokutách. Žádná inflační doložka tam není.

Koneckonců vy snad máte inflační doložku v pracovní smlouvě? Nebo banky půjčují za úrok inflace + fň? V čem je tento případ odlišný od jiných smluvních vztahů, že se bez inflační doložky neobejde?

To, co popisujete, že má ve smlouvě vaše firma, je inflační doložka+může to být taky penalizační doložka. Inflační doložka může mít různé formy - třeba je vázána na inflaci, jak jí vyhlašuje ČNB, nebo na nějaký jiný ukazatel změny hodnoty měny/inflace, který stanovuje někdo třetí, mimo smluvní partnery, aby to byl objektivní činitel. Já znění inflační doložky ve smlouvě o Blance neznám. Změny podle vývoje cen v oboru s inflací vlastně nemají nic společného. Inflace může být třeba 2% a přitom ceny chleba klesnou o 10% a stavební materiál vzroste o 5%.

Domnívám se, že ta smlouva byla uzavřena na celé dílo nebo jeho podstatné části jako"balík" proto ,aby byla zodpovědnost na jednom dodavateli a taky, čím větší "balík" tím lepší vyjednávací pozice nejen k ceně.
Protože plnění smlouvy bylo na mnoho let, tak je tam jištění inflační doložkou zcela na místě.
K oprávněnosti uzavírání smluv za město - kdo co je oprávněn za Prahu podepisovat, to má jistě město jako Praha řešeno právně, zatím tohle nikdo nenapadl.

Thumbs up −1 Thumbs down

91

Re: Problém "10 miliard" a ekonomické okénko...

Tak si říkám, že by to možná bylo na uctivou, pečlivě a patřičně argumentovanou odpověď. Šídlo není žádný hlupák, naopak, je velmi inteligentní a myslím, že na rozumné argumenty by slyšel. A myslím, že hledání rozdílů mezi tunelem SMART a Blankou by ani nemuselo dát tolik práce.

Thumbs up Thumbs down

92

Re: Problém "10 miliard" a ekonomické okénko...

pane SML - tady přeci nejde o nějaké rozumné argumenty. Pan Šídlo opravdu není hlupák, ale je placen za to, že dělá kampaň. Myslím, že s ním nepořídíte...

Thumbs up −3 Thumbs down

93

Re: Problém "10 miliard" a ekonomické okénko...

Je placen za dělání kampaně? To je zase nějaká konspirace na vysoké úrovni, spiknutí proti Bémovi se Šteinerem a Janouškem a jejich dobrému jménu? Samozřejmě věci lze vysvětlovat různě, ale lepší je argumentovat věcně, tohle nikam nevede.

Je pravda, že novináři u nás jsou na dvě věci, vůbec nedělají to, co by měli dělat. Jsou dobří na bulvarizaci čehokoliv, ale seriozní práci nedělá skoro nikdo. A miliardy z kapes daňových poplatníků odtékají kamsi do privátních skupin spřátelených politiků a takypodnikatelů. Šídlo se rozčiluje sice oprávněně, ale jeho práce nebo jeho kolegů by měla být analytická, jediné co tam věcně zmiňuje je smart tunel v Kuala Lumpur, ale napsat o tom do komentáře je k ničemu, chce to pořádné podrobné srovnání, obejít odborníky, pokud možno nezávislé, a zeptat se jich. Pokud na to HN nemají peníze, tak jsme v háji. Klidně bych jim přispěl, kdyby zřídili nějaký fond na objasnění ceny tunelu Blanka, protože mě skutečně zajímá analýza, ne komentáře, které nic ve skutečnosti nezmění. A dokonce by se mi to asi vyplatilo, protože já nehodlám donekonečna platit tomuto státu daně, když ti nahoře nejsou ochotni mi vysvětlit kam ty moje peníze přesně jdou a dělají si z nás legraci. Nakonec to končí u volebních podvodů, kdy já jako daňový poplatník jsem nakonec zbaven nepřímo volebního hlasu (minulé komunální volby v Praze) a jediné co po mě stát chce jsou ty daně. Tak takhle opravdu ne.

Jakýsi snaha byla aspoň tady http://ekonomika.ihned.cz/c1-49976270-m … -vysvetlit

Thumbs up +1 Thumbs down

94 Naposledy upravil: obr (13.02. 2011 13.57)

Re: Problém "10 miliard" a ekonomické okénko...

vlákno - naprosto souhlasím, že je třeba argumentovat fakty a věcně. Stále na to čekám, tady se vydávají domněnky , otevřené záležitosti za fakta a rozhodnutí. Taky se mi nechce platit daně na korupci a kde jakého parazita na kdejaké zakázce.
Blanka je samozřejmě předmětem politiky a honí si na tom trika všechny strany, straničky, sdružení či jak se všichni jmenují a jimi placení novináři.
Problém je, že v ČR nemáme důvěru v policii, soudy, státní zástupce prostě ve státní instituce. Ale kdo jiný má vyšetřovat ? Mají vynášet rozsudky pánové Kmenta nebo Šídlo ?
Jinak si samozřejmě přeji, aby se panu Březinovi podařilo dokončit Blanku dle harmonogramu 20.12.2012 a v ceně dle uzavřené smlouvy.  Nepředstavuji si, že nám povládne parta neschopných plačků, kibiců a žvanilů, kteří sami nepostaví nic.

Thumbs up −1 Thumbs down

95

Re: Problém "10 miliard" a ekonomické okénko...

obr napsal:

tady se vydávají domněnky, otevřené záležitosti za fakta a rozhodnutí. Blanka je samozřejmě předmětem politiky a honí si na tom trika všechny strany, straničky, sdružení či jak se všichni jmenují a jimi placení novináři.
Nepředstavuji si, že nám povládne parta neschopných plačků, kibiců a žvanilů, kteří sami nepostaví nic.

Ve skutečnosti čtu hlavně domněnky u vás. Pokud tu nechcete jenom plácat okolo, můžete jmenovat koho máte přesně na mysli. Ty straničky, sdružení, placené novináře, plačky, kibice, žvanily, kteří nikdy nic nepostaví. Kdo to je, kdo nám škodí?
Já vidím pouze dvě strany, jejich politiky a spřízněné podnikatele a kamarádíčky, kteří toto město a venkoncem tento stát vysávají už 20 let. Pak tady vidím žvanily jako jste s prominutím vy, kteří kopou do všeho a do všech, kteří neadorují zkorumpované stavby a nepíší básnické sbírky o IAD skrz město. Nevím, možná jste nikdy neviděl daňové přiznání a DPH vás nezajímá, proto jste tak velkorysý a je vám jedno za kolik to bude hlavně když to bude. Možná že jste přímo zainteresovaný na tom privátním vysavači veřejných peněz, těžko usuzovat, ale když vás tady tak čtu, jiné varianty mě nenapadají.

Thumbs up +1 Thumbs down

96 Naposledy upravil: vlakno (13.02. 2011 15.16)

Re: Problém "10 miliard" a ekonomické okénko...

Chystají se další Blanky
http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/poli … 93662.html

smutný článek, to o betonových obchvatech na Sicílii je dost trefné

Thumbs up −1 Thumbs down

97

Re: Problém "10 miliard" a ekonomické okénko...

vlákno, díky za ten link. pan Ševela asi spadnul z višně, že netuší nic o Městském okruhu, který se tu připravuje s různými změnami od dob první republiky.  Taky jeden z propagandistických článků zjevně zkorumpovaného novináře.
Já vidím ty, co staví a neříkám , že jim možná něco nezůstane za nehty, bohužel.. A taky vidím ty, co jen žvaní a dělají problémy, které pak stojí daňové poplatníky ještě více.  Taky se vyjasnilo, kdo jste, co podporujete, když jste s prominutím zakejhal, když jsem napsal o těch  straničkách a sdruženích, co škodí lidem smile

Thumbs up 0 Thumbs down

98

Re: Problém "10 miliard" a ekonomické okénko...

obr napsal:

Taky jeden z propagandistických článků zjevně zkorumpovaného novináře.

Vy tady jen tak plácáte aby řeč nestála nebo co? Kdo koho tady korumpuje, ukažte na někoho prstem, kdo toho novináře zaplatil a přestaňte tu plácat.
Já si hlavně nepřeju jednu věc, aby o penězích daňových poplatníků rozhodovali lidé bez morálního kreditu jako jste vy, kterým příliš nevadí, když si občas někdo něco ukradne hlavně když se někam nalijí tuny betonu, které konvenují jeho světovému názoru, že by měl být všude asfalt a všude by měly jezdit auta, ať to stojí co to stojí.

Taky se vyjasnilo, kdo jste, co podporujete, když jste s prominutím zakejhal, když jsem napsal o těch  straničkách a sdruženích, co škodí lidem smile

Tak začněte jmenovat, kdo škodí lidem, tímhle plácáním se nikam nedostaneme.
Podle mě škodí lidem zejména ti nahoře, kteří se už ani neobtěžují nám vysvětlit, na co jdou naše peníze, neptají se na naše názory, jediné co chtějí aby jsme jim každý měsíc poslali pár tisíc z naší kapsy a udržovali klid na práci. A když je máme jednou za 4 roky možnost nakopat do pr*** tak změní volební systém a lidem, kteří se živí poctivou prací a živí tento stát propadnou hlasy.
A lidem škodí pochopitelně lidé jako jste vy obře, kteří ty hajzly drží u moci, ať už z jakéhokoliv důvodu, buď z prosté blbosti nebo z důvodu že sami z toho prohnilého systému žijí. Já chci především rovnou demokracii a chci si o svých penězích, které odvedu spolurozhodovat a zakuklení komunisti ať modrý nebo oranžoví mi v tom nesmí bránit.

Thumbs up −3 Thumbs down

99

Re: Problém "10 miliard" a ekonomické okénko...

Psi se rozštěkali ještě víc, takže účetní šikovatel Vaněk řekl Švejkovi: „Neřvete na ně, Švejku, nebo nám rozštěkáte celou Halič. ...

- a rozštěkala se celá Halič smile

http://prazsky.denik.cz/zpravy_region/p … 10213.html

Praha plánuje druhou Blanku
Praha /AKTUALIZOVÁNO, ROZHOVOR/ - Demolice domů, uzavírky, dopravní omezení, stavby tunelů a obřích křižovatek. To čeká severovýchod metropole.

Thumbs up 0 Thumbs down

100 Naposledy upravil: baggins (13.02. 2011 17.46)

Re: Problém "10 miliard" a ekonomické okénko...

obr napsal:

Psi se rozštěkali ještě víc, takže účetní šikovatel Vaněk řekl Švejkovi: „Neřvete na ně, Švejku, nebo nám rozštěkáte celou Halič. ...

- a rozštěkala se celá Halič smile

http://prazsky.denik.cz/zpravy_region/p … 10213.html

Praha plánuje druhou Blanku
Praha /AKTUALIZOVÁNO, ROZHOVOR/ - Demolice domů, uzavírky, dopravní omezení, stavby tunelů a obřích křižovatek. To čeká severovýchod metropole.

To je neuvěřitelné, že ten "pan" novinář není ani schopen udržet vnitřní kozistenci svého článku ...

Auto*Mat: Prioritu by měl mít vnitřní okruh
... Prioritou by měla být výstavba vnějšího Pražského okruhu ...

Thumbs up 0 Thumbs down