51

Re: Harmonogram a tempo práce

iDnes.cz: Stavbu tunelu Blanka chybějící povolení neohrozí, ujišťuje Bém

http://zpravy.idnes.cz/soud-zrusil-po-z … _praha_mku

Pražský primátor vyvrátil zprávu médií, podle níž by měla být zastavena výstavba tunelu Blanka. Ve skutečnosti jsou komplikace pouze s povolením inženýrských sítí, což Pavel Bém považuje za dílčí problém. MF DNES navíc zjistila, že Nejvyšší správní soud bude tuto otázku teprve řešit.

Hospodářské noviny přinesly zprávu, že výstavba pražského tunelu Blanka se v úseku Špejchar-Troja musí zastavit. Důvodem mělo být údajné dva týdny staré rozhodnutí Nejvyššího správního soudu o neplatnosti jednoho ze stavebních povolení.

Ve skutečnosti platí pouze rozhodnutí Městského soudu v Praze, který v dubnu zamítl stavební povolení pro budování inženýrských sítí v tunelu. Soud tehdy vyhověl občanskému sdružení Za naši budoucnost, které stavbu napadlo proto, že se podle něj úřady při schvalování nezabývaly tím, nakolik desetitisíce aut zhorší životní prostředí v okolí tunelu.

Magistrát podal proti verdiktu kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, ale ten se k případu ještě nedostal. "Nejvyšší správní soud ještě nerozhodl. Očekávám, že se tak stane zhruba za půl roku," sdělil pro iDNES.cz mluvčí soudu Michal Lovritš.

Vyvrátil tak tvrzení iHNed.cz, že soud již rozhodl. Podle pražského primátora Pavla Béma nemůže tento problém dokončení tunelu zbrzdit. "Stavba se nezastaví, ani to nejde. Jsou vydány desítky stavebních povolení, jeden dílčí problém nemůže stavbu ohrozit," vysvětlil Bém.

Pokud by však nakonec Nejvyšší správní soud kasační stížnost "smetl ze stolu", město by nemohlo v tunelu vybudovat například elektrické rozvody. V absurdním důsledku by tak mohly být nachystány tubusy i se silnicí, ale nefungovalo by osvětlení, větrání nebo kamerový systém. 

Kabeláž se však může začít zavádět až ve chvíli, kdy bude proražen celý tunel. Magistrát má tedy zatím dost času. Pokud bude kasační stížnost zamítnuta a zůstane u rozhodnutí pražského městského soudu, bude si muset hlavní město nejspíše žádat o povolení znovu.

Občanské sdružení Za naši budoucnost ale požaduje zastavení budování tunelu. "Pokud budou pokračovat ve stavbě, podáme trestní oznámení," naznačil právník sdružení Kuneš.

52

Re: Harmonogram a tempo práce

petr.adamek napsal:

Ve skutečnosti platí pouze rozhodnutí Městského soudu v Praze, který v dubnu zamítl stavební povolení pro budování inženýrských sítí yikes v tunelu. Soud tehdy vyhověl občanskému sdružení Za naši budoucnost, které stavbu napadlo proto, že se podle něj úřady při schvalování nezabývaly tím, nakolik desetitisíce aut zhorší životní prostředí v okolí tunelu.
....
Občanské sdružení Za naši budoucnost ale požaduje zastavení budování tunelu. "Pokud budou pokračovat ve stavbě, podáme trestní oznámení," naznačil právník sdružení Kuneš. lol

Bzum, bzum, to mi nejde do kebule...
Mohl by mi to někdo nějak "lidsky" vysvětlit ?

Thumbs up Thumbs down

53

Re: Harmonogram a tempo práce

jk2 napsal:

Bzum, bzum, to mi nejde do kebule...
Mohl by mi to někdo nějak "lidsky" vysvětlit ?

Nevím, co konkrétně nechápeš? Ale zjednodušeně:
1) Prudiči podali žalobu proti stavebnímu povolení na elektrorozvody.
2) Městský soud jim vyhověl a stav. povolení zrušil.
3) Investor se ihned odvolal, takže rozhodnutí nenabylo právní moci a musí rozhodnout soud vyšší instance.
4) Ten ještě nerozhodl, takže platí vše, jako by se nic nedělo.
Stačí takhle?

Je třeba nejen stavět nové, ale i zachraňovat staré kostelsedlec.cz

54

Re: Harmonogram a tempo práce

jk2 napsal:

Bzum, bzum, to mi nejde do kebule...
Mohl by mi to někdo nějak "lidsky" vysvětlit ?

Je to prosté - škodiči škodí, seč můžou

Thumbs up Thumbs down

55

Re: Harmonogram a tempo práce

Stavební povolení je správním rozhodnutím, které ve chvíli kdy bylo doručeno a nikdo se už nemůže odvolat, nabývá tzv. právní moci. Správní žalobou u krajského soudu toto pravomocné rozhodnutí lze napadnout. Jelikož tato žaloba obecně nemá odkladný účinek, lze podle správního rozhodnutí nadále jednat, čili i stavět. Správní soud může rozhodnutí nakonec zrušit, a tím pádem je tu najednou stav, že žádné rozhodnutí není. Toto rozhodnutí soudu se ale ještě dá napadnout kasační stížností k Nejvyššímu správnímu soudu, tato stížnost ale opět sama o sobě nemá odkladný účinek, čili do rozhodnutí o stížnosti platí napadený rozsudek.
V našem případě tedy, pokud Městský soud zrušil stavební povolení, toto povolení nyní neexistuje. Pokud NSS rozhodne tak, že potvrdí rozsudek nebo stížnost z jiného důvodu zamítne, bude nutné znovu absolvovat stavební řízení a žádat nové stavební povolení.
Snad jsem to vysvětlil srozumitelně...

Thumbs up Thumbs down

56

Re: Harmonogram a tempo práce

Mě jenom hlava nebere, jak někdo může napadnout stavební povolení na inženýrské sítě argumentem, že "se úřady nezabývaly zhoršením životního prostředí při provozu desetitisíců aut". Chápal bych, kdyby tímhle argumentem napadli třeba samotnou ražbu, nebo pokládku vozovek, ale tohle teda ne... Navíc, nespadá tohle náhodou spíš pod nějaké územní plánování?

Thumbs up Thumbs down

57

Re: Harmonogram a tempo práce

Hlava mi nebere, že se jedná o zamítnutí stavebního povolení na inženýrské sítě v tunelu, ale "sdružení" z toho chce vytřískat zastavení celé stavby...

Thumbs up Thumbs down

58 Naposledy upravil: huberokororo (28.08. 2009 12.31)

Re: Harmonogram a tempo práce

Bohužel nemáme asi dost informací, nevíme co a proč napadli a proč to bylo zrušeno. Takže jen dohady, a to je na ...

Víte jak to je s články v novinách. Základ je pravdivý, ale pak z toho chybami a smyšlenkami vyleze paskvil.

Thumbs up Thumbs down

59

Re: Harmonogram a tempo práce

Ta zpráva na Ihned obsahovala informaci, že chtěli napadnout všechna stavební povolení: "Soud zrušil pouze třetí povolení (...) proti prvním dvěma se totiž sdružení nestihlo odvolat včas."

60

Re: Harmonogram a tempo práce

Hlava mi nebrala právě všechno to, co tady postupně padlo. Závěr si tedy činím takový:
- sdružení napadlo všechna platná stavební povolení, a to pod záminkou, která se týká ÚZEMNÍHO ROZHODNUTÍ a o které už ve stavebním řízení nelze rozhodovat, ale možná i pod jiným odůvodněním
- správní soud všechna podání samozřejmě zamítl, pouze jedno -IS sítě v tunelu (a stavbu podzemních garáží ??)- zrušil, neboť se ukázalo, že stavební úřad při jeho vydání nějak formálně pochybil (nepřizval toto sdružení k jednání??)
- proti rozhodnutí správního soudu se nelze odvolat, pouze lze podat dovolání (kasační stížnost) na postup soudu u NSS, což nemá odkladný účinek
- zrušené stavební povolení je tedy už asi od června neplatné (NSS zatím nerozhodl)
- všichni se tváří, že o ničem nevědí, ale doufám, že na tom pracují (tedy na nové žádosti o SP)
- zrušené stavební povolení se zatím nedotýká přímo budovaných částí stavby (ale proč je pak podána žádost o odkladný účinek dovolání?)
- sdružení, když se nic nedělo, to rozmázlo v novinách (což mu nedalo moc práce) a machruje
- novináři si, jako vždy, nebyli schopni zjistit ani nejzákladnější fakta a tak píšou, co jim napadne nebo někdo podstrčí.

Jsem někde špatně?

Thumbs up Thumbs down

61

Re: Harmonogram a tempo práce

jk2 napsal:

...doufám, že na tom pracují (tedy na nové žádosti o SP)...

Přesněji řečeno: Je-li správním soudem zrušeno rozhodnutí o povolení stavby (tedy konečný akt v daném správním řízení), zpětně se tím znovu řízení u příslušné instance otevírá. Řízení je znovu vedeno o původním návrhu (je možno řízení zastavit či vydat nové povolení; účastníci mohou obvykle doplnit či upravit své procesní návrhy). Správní orgán je vázán vysloveným právním názorem soudu.

Thumbs up Thumbs down

62

Re: Harmonogram a tempo práce

Díky za doplnění. Pokud tedy bylo SP zrušeno jen proto, že něco v žádosti chybělo, možná bude stačit to jen doplnit.

Thumbs up Thumbs down

63

Re: Harmonogram a tempo práce

Jo jo, díky.
Podstatné ovšem je, co tam chybělo. Jestli účast jistých sdružení, tak se máme na co těšit.

Thumbs up Thumbs down

64

Re: Harmonogram a tempo práce

Tuším, že argumentem bylo, že nebyl v rámci stavebního povolení zhodnocen nárůst automobilové dopravy v ulici V Holešovičkách. To je naprosto absurdní, abychom ve správním řízení o STAVEBNÍ POVOLENÍ řešili takovouhle věc. Soudní moc nám tady začíná trochu přerůstat přes hlavu. Myslím, že jedním z cílů nové politické garnitury po volbách by mělo být vytvoření zákona o veřejném zájmu, který by tento veřejný zájem jednoduše definoval jako zájem naprosté většiny obyvatel nebo něco takového, ale úprava veřejného zájmu je zajisté potřeba.

Thumbs up Thumbs down

65

Re: Harmonogram a tempo práce

martini napsal:

Tuším, že argumentem bylo, že nebyl v rámci stavebního povolení zhodnocen nárůst automobilové dopravy v ulici V Holešovičkách. To je naprosto absurdní, abychom ve správním řízení o STAVEBNÍ POVOLENÍ řešili takovouhle věc. Soudní moc nám tady začíná trochu přerůstat přes hlavu. Myslím, že jedním z cílů nové politické garnitury po volbách by mělo být vytvoření zákona o veřejném zájmu, který by tento veřejný zájem jednoduše definoval jako zájem naprosté většiny obyvatel nebo něco takového, ale úprava veřejného zájmu je zajisté potřeba.

A nebylo by jednodušší PŘESNĚ definovat, co patří do správního řízení o Územním rozhodnutí a co do řízení o Stavebním povolení? Nejsem právník a netuším, jak je to teď, ale očividně současný stav není nejlepší, že? Proč to hned řešit právní úpravou veřejného zájmu a "válcováním" odpůrců? Nestačilo by stanovit pravidla a ty pak (samozřejmě z obou stran) dodržovat?

Thumbs up Thumbs down

66

Re: Harmonogram a tempo práce

martini napsal:

Tuším, že argumentem bylo, že nebyl v rámci stavebního povolení zhodnocen nárůst automobilové dopravy v ulici V Holešovičkách. To je naprosto absurdní, abychom ve správním řízení o STAVEBNÍ POVOLENÍ řešili takovouhle věc. Soudní moc nám tady začíná trochu přerůstat přes hlavu. Myslím, že jedním z cílů nové politické garnitury po volbách by mělo být vytvoření zákona o veřejném zájmu, který by tento veřejný zájem jednoduše definoval jako zájem naprosté většiny obyvatel nebo něco takového, ale úprava veřejného zájmu je zajisté potřeba.

Toto je ale dvojsečné. Jako ekoterorista - pardon jako egologista podobně jako Vlastička Šenarová - bych se okamžitě dožadoval aby byla akce zastavena dokud nebude zjištěna naprostá většina (přitom jeden hlas navíc - samozřejmě v můj neprospěch - není naprostá většina, kterou je aspoň 110% všech voličů), a to nejlépe referendem, které po právní stránce snad ani není dořešeno a tudíž mám daleko větší šanci na pozastavení čehokoliv aspoň na dobu takových 250 let. Mezitím mám větší šanci, že nás napadnou ufoni a tudíž se nebude konat jakákoliv aktivita, která mi nejde pod fousy. tongue

Thumbs up Thumbs down

67

Re: Harmonogram a tempo práce

MP napsal:

..... Nestačilo by stanovit pravidla a ty pak (samozřejmě z obou stran) dodržovat?

Ono je těžké požadovat od některých  lidí dodržování nějakých pravidel, protože oni hledají jakoukoliv záminku, třeba i nesmyslnou, k prosazování svých zájmů. Prostě chtějí se - mluvou dnešních politiků - zviditelnit.

Thumbs up Thumbs down

68 Naposledy upravil: jk2 (02.09. 2009 09.09)

Re: Harmonogram a tempo práce

MP napsal:

Nestačilo by stanovit pravidla a ty pak (samozřejmě z obou stran) dodržovat?

§114 Stavebního zákona: Námitky účastníků řízení. (1) Účastník (stavebního) řízení může uplatnit námitky proti projektové dokumentaci (ta se ale již týká jen technického řešení, ne věcí obecné či společenské povahy- pozn. aut.), způsobu provádění nebo užívání stavby nebo požadavkům dotčených orgánů (o tohle asi půjde?), pokud je jimi přímo dotčeno jeho vlastnické právo nebo právo založené smlouvou provést stavbu nebo opatření nebo právo odpovídající věcnému břemenu k pozemku nebo stavbě.   (2) K námitkám účastníků řízení, které byly nebo mohly být uplatněny při územním řízení, při pořizování regulačního plánu nebo...  ..., se nepřihlíží.
To je ovšem stavební řízení (a občanská sdružení dle jiného paragrafu tohoto zákona NEJSOU účastníkem stavebního řízení -na rozdíl od řízení územního), u soudu může kde kdo žalovat kde co. Nicméně vzhledem k výše citovanému se divím, že výrok soudu je veden proti stavebnímu povolení a ne proti územnímu rozhodnutí. 
Vlastně nedivím. Právní jistota je v téhle zemi tak nejistá, že nikdy nikdo není schopen odhadnout dopředu, jak soud dopadne. I když je případ jasný jak facka.

Thumbs up Thumbs down

69

Re: Harmonogram a tempo práce

jk2 napsal:

§114 Stavebního zákona: Námitky účastníků řízení. (1) Účastník (stavebního) řízení může ...

Díky za potvrzení toho, co jsem si (laicky ovšem wink) už předtím myslel. Podle toho, co tady čtu by to jednoznačně chtělo vidět onu žalobu a ono rozhodnutí soudu. Zatím to na mě dělá ten dojem, že buď
a/ je to celé trošku jinak, protože při stavebním řízení se již žádné vlivy na životní prostředí neposuzují (že by účelové "přibarvení" ze strany "sdružení"?), nebo
b/ je to přesně tak jak je popisováno v médiích, ale potom se soudce u soudu první instance asi držel jiného zákona než výše citovaného (to mi moc pravděpodobné nepřijde) a nebo
c/ je to přesně tak, jak je popisováno, soud rozhodoval podle výše citovaného zákona a někdo se nejspíš zbláznil - nevyjímaje samozřejmě možnost, že jsem se zbláznil já sad

Thumbs up Thumbs down

70 Naposledy upravil: MP (02.09. 2009 09.53)

Re: Harmonogram a tempo práce

Mirajz napsal:
MP napsal:

..... Nestačilo by stanovit pravidla a ty pak (samozřejmě z obou stran) dodržovat?

Ono je těžké požadovat od některých  lidí dodržování nějakých pravidel, protože oni hledají jakoukoliv záminku, třeba i nesmyslnou, k prosazování svých zájmů. Prostě chtějí se - mluvou dnešních politiků - zviditelnit.

Tomu naprosto rozumím, ale jak může soud vyhovět žalobě, když popisované zdůvodnění žaloby (tak, jak je interpretováno v médiích neutral ) nemá se zrušeným stavebním povolením nic společného? To mi nejde do hlavy a vzbuzuje ve mně dojem, že je to celé trochu jinak.

Thumbs up Thumbs down

71

Re: Harmonogram a tempo práce

MP napsal:

... c/ je to přesně tak, jak je popisováno, soud rozhodoval podle výše citovaného zákona a někdo se nejspíš zbláznil - nevyjímaje samozřejmě možnost, že jsem se zbláznil já sad

ad c) big_smile big_smile big_smile big_smile big_smile big_smile
Tak k takovémuto poznání že jsem se zbláznil (ačkoliv cvokaři tvrdí, že blázen sám sebe nepozná - proto asi politici tvrdí že jsou normální), jsem dospěl už dávno, protože jak pozoruji naši politickou scénu a vůbec jakoukoliv byrokratickou mašinerii, a za předpokladu, že moje okolí je normální, tak docházím ke skálopevnému přesvědčení, že jsem totální blb. smile

Thumbs up Thumbs down

72

Re: Harmonogram a tempo práce

Mirajz napsal:
MP napsal:

... c/ je to přesně tak, jak je popisováno, soud rozhodoval podle výše citovaného zákona a někdo se nejspíš zbláznil - nevyjímaje samozřejmě možnost, že jsem se zbláznil já sad

ad c) big_smile big_smile big_smile big_smile big_smile big_smile
Tak k takovémuto poznání že jsem se zbláznil (ačkoliv cvokaři tvrdí, že blázen sám sebe nepozná - proto asi politici tvrdí že jsou normální), jsem dospěl už dávno, protože jak pozoruji naši politickou scénu a vůbec jakoukoliv byrokratickou mašinerii, a za předpokladu, že moje okolí je normální, tak docházím ke skálopevnému přesvědčení, že jsem totální blb. smile

Tak to jsem si oddechl, že v tom nejsem sám.  hmm

Thumbs up Thumbs down

73

Re: Harmonogram a tempo práce

MP napsal:

Tak to jsem si oddechl, že v tom nejsem sám.  hmm

V průběhu let zjistíte, že blbci jsou všichni ti ostatní. Přesvědčí vás o tom pud sebezáchovy... cool big_smile

Thumbs up Thumbs down

74

Re: Harmonogram a tempo práce

Novelizace HMG na r. 2011:
Dle OMI MHMP v r. 2011 budou na stavbu MO Blanka přiděleny
finanční prostředky ve výši 4 mld. Kč.
v r. 2011 za výše uvedený objem budou prováděny tyto práce:
- dokončení ražeb tunelů 0079 a 9515
- definitivní ostění v tunelu obou staveb
- Trojský most
- západní polovina mostu Svatovítská vč. rampy Svatovítská
- hrubá konstrukce TGC 1, TGC 3 vč. garáží Letná a TGC 6
V r. 2011 se nepočítá tudíž s žádnými objekty povrchovými, vyjma zprovoznění jižní
poloviny M. Horákové v úseku Prašný most – Špejchar k 1.6.2011.

Thumbs up +1 Thumbs down

75

Re: Harmonogram a tempo práce

AGa.. napsal:

Novelizace HMG na r. 2011: ...

Takže zprovoznění Patočkovi nad SAT2B budovaným pomocí milánských stěn asi "nehrozí", škoda. sad

Thumbs up Thumbs down