Na kole a bruslích za bizony či rytíři. Na cyklostezkách je zábava
V kraji vznikají nové trasy a stezky pro cyklisty, které mohou využívat také in-line bruslaři. Trendem je nabídnout jim i něco navíc – zajímavé zastávky na trase, zábavný program, hry a soutěže pro děti.
STŘEDNÍ ČECHY „Rád jezdím na kole, mám malé děti, a tak často vyrážíme na výlety. Okruh kolem Kladna existuje pár let, ale když se chceme dostat dál, musíme na silnici. Třeba na Okoř to jinak nejde,“ říká Marcel Hrabě, který je krajským radním. Na vzniku nových cyklostezek se podílí. Za měsíc se otevře trasa spojující Kladno s Velkou Dobrou a Lidicemi. Upravovat se začala už před zimou. „Kdysi tady byla cesta mezi poli. Nyní se rozšířila a položilo se na ni několik vrstev štěrku a jemné drti. Výhodou je, že se na takovém povrchu nedrží voda a lze po něm pěkně jet hned po dešti. Trasa vede také lesem, kde se cesta zpevní,“ popisuje Hrabě.
Podle něj se budují stezky pro cyklisty tak, aby se hodily do krajiny. „Jde také o to, rozšířit prstenec tras a propojit vše tak, aby to mělo smysl,“ poznamenal Hrabě. Středočeští sociální demokraté lidem slíbili před rokem a půl, že ročně vybudují v kraji 30 kilometrů nových cyklostezek. Ale vzali si velké sousto. Loni uvedli do provozu jen 18 kilometrů nových stezek. „Není to nic levného. Kilometr cyklostezky stojí i přes půl milionu,“ upozornil Hrabě.
V kraji je kolem čtyř tisíc kilometrů cyklistických stezek a tras. A další přibývají. Jejich průkopníci nabízejí cyklistům i doprovodný program na trasách. Například na infopanelech se dozvědí legendy o blanických rytířích nebo se mohou vydat do míst, kde žil spisovatel Bohumil Hrabal.
Přesedněte na terénní koloběžku
Na Monínci u Sedlce-Prčice na Příbramsku si mohou vybrat z už osmi výletů – za bizony, za vodní tvrzí či do hospůdky Za Pecí. „Lidé si u nás mohou půjčit i terénní koloběžky a vydat se na výlet s naším průvodcem. Letos budou už dvě trasy,“ doplnil provozovatel Monínce Jaroslav Krejčí. Brandýs nad Labem začal stavět novou cyklostezku z Lázní Toušeň přes Brandýs do Kostelce nad Labem. Na 11 kilometrech budou i soutěže a kvízy pro děti. Náklady jsou 50 milionů korun.
Výhodou nových cyklotras je i to, že je zároveň využívají in-line bruslaři. „Vítám, že přibývá tras, které jsou vhodné i pro bruslaře. Bydlím v Kladně, kde je areál Sletiště s dráhou upravenou pro cyklisty i bruslaře,“ řekla Eva Jelínková. V Poděbradech se zase inspirovali holandským modelem a 1. května otevřou dvě části vnitroměstských cyklotras.
Pro zdatnější se začne stavět trasa v Berouně. Jde o velký projekt za třicet milionů korun, který propojí také hrady Karlštejn, Křivoklát a Žebrák a Točník.***
FAKTA
Připravované trasy
Cyklostezka
Kralupy nad Vltavou – Otvovice – Zákolany (192 tisíc Kč)
Cyklostezka vozíčkářům přátelská
Trhový Štěpánov – Rehabil. ústav Kladruby – Tehov (341 tisíc Kč)
Po stopách českých králů
úsek Srbsko – Karlštejn (260 tisíc Kč)
In-line okruh
obec Šestajovice (82 tisíc Kč)
Od zámku k zámku
úsek Benešov – Jemniště (1,5 mil. Kč)
Cyklostezka
Všenory – Dobřichovice (608 tisíc Kč)
Zdroj: Středočeský kraj, pozn.: jde o výběr
O autorovi| Markéta Bušková, s přispěním Veroniky Fejtkové
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední čechy (střed)