1

Téma: Karlův most

Praha začne rekonstruovat Karlův most, práce budou trvat dvacet let

Magistrát prozkoumá stav kamenných kvádrů Karlova mostu. Zároveň opraví čtrnáctý oblouk mostu nad Kampou, kde se drolí spáry mezi kameny, a vymění dřevěné ledolamy. Poté bude následovat oprava zbylých oblouků, ta potrvá asi 20 let.

https://praha.idnes.cz/diskuse.aspx?idd … zpravy_nuc

2

Re: Karlův most

Jak se ty kameny v klenebných pásech dají vyměňovat? Vždyť je to nosný element, kameny jsou do sebe zaklíněné... Moje naivní představa je, že by se klenba musela podskružit, odkopat mostovka a kameny vyndavat shora. Ale oni to nějak dokážou i bez toho.

Thumbs up Thumbs down

3

Re: Karlův most

P_V napsal:

Jak se ty kameny v klenebných pásech dají vyměňovat? Vždyť je to nosný element, kameny jsou do sebe zaklíněné... Moje naivní představa je, že by se klenba musela podskružit, odkopat mostovka a kameny vyndavat shora. Ale oni to nějak dokážou i bez toho.

Zezdola by to šlo po odlehčení, podskružení, nadzvednutí (tak aby se rozevřely spáry), vyjmutí a vsunutí kamene a následné injektáži porušených spar. Nicméně předpokládám, že to bude probíhat klasicky (i s přihlédnutím k předpokládané ceně). Tedy že se shora vybere ten keramzitbeton, který nahradil středověký průlinčitý  zásyp (stavebním rumem - úlomky kamene, zbytky malty, písek a něco zbytků vápna). Už před lety se dělala oprava rekonstukce, protože voda v konstrukci zůstávala, a začaly se vyklánět zábradelní zídky, ty nedávno opravené. A po odhalení rubu klenby se už dá dělat cokoliv.

Thumbs up Thumbs down

4 Naposledy upravil: Jenik (06.02. 2018 23.48)

Re: Karlův most

A stejně mi to připadá, že umíme míň než ve středověku. Od 135797531 vím pouze o opravě po povodni kolem 1900 (SML určitě bude vědět přesné datum smile) která strhla dva oblouky. Pak tam jezdila křižíkova tramway a já ještě pamatuji automobilový provoz po asfaltové vozovce. To vše bez problémů.
Pak došlo ke generální rekonstrukci, vybraly se středověké zásypy, opravily se pilíře, klenby i boční zdi. Přes most se chodilo po lávce z lešení, pod Bruncvíkem byla asi 20let kamenická huť.
A od té doby je tak nějak pořád co opravovat a rekonstruovat.

Thumbs up Thumbs down

5

Re: Karlův most

Jestli to nebude tím, že dnešní stavební technologie předpokládají životnost stavby cca 100 let, zatímco Karel IV stavěl ten most "navěky". sad

Thumbs up Thumbs down

6

Re: Karlův most

A nebo prostě o tom jen nejsou záznamy.

Thumbs up Thumbs down

7

Re: Karlův most

Karlův most padal při povodních pravidelně, aspoň jednou za století. Po opravě z konce 19. století už tam zůstaly jen dva původní pilíře, pokud si to dobře pamatuji. Naštěstí byla Praha bohaté město, tak si mohla dovolit ten most opravovat, na rozdíl třeba od Roudnice nebo Avignonu. I ten Karlův most byla generální oprava mostu Juditina, nerespektující původní vzhled a navyšující kapacitu v rezidenční zóně. :-)

Thumbs up +1 Thumbs down

8

Re: Karlův most

P_V - geniální poznámka, pro Libeňák jak dělaná :-D

Thumbs up Thumbs down